Wysłuchaj nas!
Podcast: Choroby dziąseł i przyzębia
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.
Wysłuchaj nas!
Podcast: Choroby dziąseł i przyzębia
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.
Dobry stan dziąseł i przyzębia pełni kluczową rolę dla zachowania pełnego zdrowia jamy ustnej. Bardzo często w dążeniu do pięknego uśmiechu skupiamy się jedyne na zębach, zapominając o tym, że na ich stan mają wpływ wszystkie tkanki, które je otaczają. To one bowiem utrzymują ząb w zębodole i dostarczają mu niezbędnych składników odżywczych.
Choroby dziąseł i choroby przyzębia to jedne z najczęstszych schorzeń występujących w obrębie jamie ustnej. Tymczasem niezwykle prosto im zapobiec!
W dzisiejszym podcaście opowiemy Wam, jak rozpoznać chore dziąsła, jakie są ich przyczyny i jak je leczymy. Poruszymy również temat profilaktyki. Zaczynamy!
Jeśli Twoje dziąsła są różowe, miękkie i jędrne, a ich powierzchnia jest gładka, najprawdopodobniej nie sprawiają Ci też żadnych problemów – tak bowiem wyglądają zdrowe tkanki.
Jeśli jednak Twoje dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte, prawdopodobnie doświadczasz też innych objawów – jak krwawienie podczas szczotkowania oraz ból. To pierwsze objawy chorych dziąseł, które powinny skłonić do przyjrzenia się im i skonsultowania problemu ze specjalistą.
Do najczęstszych chorób dziąseł zaliczamy zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, przewlekłe wrzodziejące zapalenie dziąseł oraz zapalenie ozębnej. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, choroby te mogą prowadzić do poważniejszych problemów z zębami i przyzębiem.
Zapalenie dziąseł jest początkowym etapem choroby dziąseł.
Jak można rozpoznać, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem dziąseł? Można wtedy zaobserwować wcześniej wspomniane zaczerwienienie, opuchnięcie, a także krwawienie i tkliwość. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do poważniejszej choroby – zapalenia ozębnej.
Zapalenie ozębnej to już zaawansowany etap choroby dziąseł, który objawia się wyczuwalnymi wzdłuż zęba kieszonkami ozębnej. W tych kieszeniach gromadzi się płytka bakteryjna i inne substancje, które mogą uszkodzić ząb i przyzębie.
Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Ma ona miejsce wtedy, kiedy niewłaściwe szczotkujemy zębów i nieumiejętnie używamy nici dentystycznej – lub po prostu robimy to zbyt rzadko. Dochodzi wtedy do nagromadzenia się płytki nazębnej, która wywołuje infekcje, a z czasem przeistacza się w jeszcze groźniejszy kamień nazębny.
Inne czynniki mające duży wpływ na pojawienie się zapalenia dziąseł to palenie papierosów, cukrzyca oraz zażywanie niektórych leków.
Objawy zapalenia dziąseł obejmują nie tylko wspomnianą już opuchliznę, krwawienie dziąseł, wyraźną zmianę w ich kolorze czy wrażliwość na dotyk. Bardzo często występuje wtedy także halitoza, czyli nieświeży oddech oraz nadwrażliwość zębów na zimne, gorące oraz słodkie napoje i pokarmy.
Jednoznaczną diagnozę może postawić jednak tylko lekarz stomatolog. Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia też szybsze wdrożenie leczenia, co oznacza mniej konsekwencji zdrowotnych dla Pacjenta.
Leczenie zapalenia dziąseł zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych fazach zmiana nawyków higienicznych i regularna higiena jamy ustnej mogą być wystarczające do powstrzymania choroby. Kluczowe będzie tu regularne usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.
W bardziej zaawansowanych stanach zapalenia dziąseł może być konieczne stosowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.
Jeśli choroba jest bardzo poważna i prowadzi do uszkodzenia zęba lub przyzębia, często niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Zwykle wykonuje się wtedy zabieg odsłonięcia zęba lub przeszczepienia dziąseł.
Zapalenie dziąseł może wystąpić także u naszych pociech. Najczęściej spowodowane jest zaniedbaniami higienicznymi, dlatego ważne jest, aby uczyć dzieci odpowiedniej techniki szczotkowania zębów i regularnego mycia jamy ustnej.
Podsumowując, choroby dziąseł i przyzębia są poważnym problemem dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu. W ich zapobieganiu kluczowa jest poprawa higieny jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne.
Podczas wizyty higienizacyjnej w Dentystaszczecin.eu nasza higienistka pokaże Ci, jak dbać o higienę jamy ustnej, przeprowadzając profesjonalny instruktaż szczotkowania zębów i dziąseł oraz nitkowania. Wybierze też dla Ciebie odpowiednią technikę mycia zębów dopasowaną specjalnie do Twoich potrzeb. Wbrew pozorom, skuteczne usuwanie płytki nazębnej to wcale nie taka prosta sprawa i wielu Pacjentów nie robi tego poprawnie.
W walce o zdrowe dziąsła niezwykle skutecznym narzędziem może być też szczoteczka soniczna, która usuwa płytkę bakteryjną o wiele skuteczniej niż elektryczna lub manualna szczoteczka.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy chorób dziąseł, jak zaczerwienienie, krwawienie lub obrzęk, nie zwlekaj – skonsultuj się z nami, a szybko opanujemy sytuację, a Ty na powrót będziesz mógł cieszyć się zdrowiem.
Do usłyszenia!
Pacjentów pierwszorazowych, w celu potwierdzenia terminu wizyty bardzo prosimy o wcześniejsze uiszczenie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 50 zł. Koszt ten zostanie później uwzględniony w cenie konsultacji lub leczenia.