Przebarwienia zębów

Wysłuchaj nas!

Podcast: Przebarwienia zębów


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Przebarwienia zębów

Zacznijmy więc od podstaw:

Czym są przebarwienia zębów?

Nasze zęby mają tendencję do ciemnienia wraz z upływem lat. Jednak i w młodym wieku możemy nabawić się zmiany ich koloru. Pocieszający jest jednak fakt, że współcześnie mamy dostęp do wielu sposobów, by skutecznie rozjaśnić swój uśmiech i wyrównać jego koloryt.
Przebarwienia zębów to zmiany w kolorze szkliwa lub znajdującej się pod nim zębiny. Mogą więc dotyczyć jedynie powierzchni zębów lub znajdować się w głębi zęba. Od ich umiejscowienia, a także pochodzenia będzie zależało, jaką metodą można się ich pozbyć. By lepiej zrozumieć problem, skupmy się więc na tym,

Jakie są rodzaje plamek na zębach?

Na wstępie należy zaznaczyć, że te przebarwienia, które wywołują u nas najmniej niepokoju, z reguły mają dla nas najpoważniejsze konsekwencje. Mowa głównie o białych plamkach, które często są objawem demineralizacji zęba. Białe przebarwienia są pierwszym etapem próchnicy, dlatego powinny być dla nas natychmiastowym sygnałem do odwiedzenia stomatologa.
W późniejszym stadium zmiany próchnicowe przyjmują kolor brązowy i czarny. Jednak chcemy Was uspokoić: nie każda ciemna plamka musi oznaczać próchnicę. Takie przebarwienia są często oznaką nagromadzonego kamienia nazębnego.
I tu przechodzimy do bardzo istotnej kwestii: higieny jamy ustnej. Prawidłowe techniki szczotkowania zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz regularne zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym pomogą Wam opanować przebarwienia i utrzymać biel zębów na długo.
Systematyczne usuwanie płytki nazębnej zapobiegnie jej nadmiernemu przekształcaniu się w kamień. To dlatego tak ważne jest odbywanie profesjonalnego oczyszczania zębów u higienistki stomatologicznej.

Przyczyny powstawania przebarwień zębów

Inne popularne przebarwienia na powierzchni zębów stałych lub w ich głębi mogą być spowodowane braniem niektórych leków lub suplementów. Powszechne niegdyś wypełnienia a mal ga matowe również mogą powodować zmianę koloru zęba.
Jednak najczęstszym winowajcą powstawania przebarwień jest nasza dieta, palenie papierosów oraz stan naszego organizmu.

Palenie papierosów

Palenie i żucie tytoniu skutecznie pozbawia nas jasnego odcienia zębów. Poza ich żółknięciem odkłada się na nich wtedy ciemny nalot. Jednak zdecydowanie większym problemem jest wpływ papierosów na zdrowie zębów i dziąseł – to dlatego palenie papierosów jest kategorycznie wzbronione przed i po zabiegach chirurgii stomatologicznej.

Przebarwiająca dieta

Szkliwo zębów jest bardzo podatne na pożywienie, z którym ma kontakt. Barwa zębów może się zmienić po systematycznym spożywaniu przez nas takich produktów jak: kurkuma, owoce jagodowe, buraki, kawa, herbata, czerwone wino czy kolorowe napoje gazowane.
Dzięki regularnej higienizacji oraz stosowaniu past wybielających zaleconych przez stomatologa, przebarwiająca dieta nie powinna być
jednak dużym problemem.

Choroby a przebarwienia zębów

Kolejną częstą przyczyną przebarwień zębów są toczące się w naszym organizmie choroby i zaburzenia. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim niedobory pokarmowe, torbielowate zwłóknienie trzustki czy nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Wybielanie zębów – czy to pomoże na przebarwienia zębów?

Ostatecznie kolor zębów to również kwestia indywidualna zależna od grubości szkliwa – im ono cieńsze, tym kolor ciemniejszy. Ten i wszystkie inne problemy związane z przebarwieniami w zupełności rozwiązuje jednak profesjonalny zabieg wybielania zębów.
Niezależnie od rodzaju przebarwień, współczesne systemy wybielające usuwają zarówno te powierzchniowe, jak i głębokie.
W naszym gabinecie dzięki specjalnemu preparatowi z nadtlenkiem wodoru możliwe jest również usunięcie przebarwień na zębach martwych. Wybielanie martwego zęba następuje w kilku etapach, które powtarzane są co kilka dni – aż do satysfakcjonującej Pacjenta barwy.
Dostajemy od Was dużo pytań na temat możliwości zmiany koloru zębów. Pamiętajcie, że możecie je również zadawać na naszym profilu na Facebooku – chętnie odpowiemy na wszystkie i rozwiejemy ewentualne wątpliwości!
Do usłyszenia!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72