Stomatologia dziecięca zwana pedodoncją, wymaga specjalnego podejścia do małego pacjenta. Jest to spowodowane odrębnością budowy zębów u dzieci oraz całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym. Zęby mleczne są wyjątkowo podatne na próchnicę i wymagają szczególnej opieki. Regularne wizyty u dobrego dentysty dziecięcego są niezbędne dla zachowania zdrowych zębów dziecka.
Spis treści
- Dentysta dla dzieci Szczecin
- Co wchodzi w skład leczenia stomatologii dziecięcej?
- Profilaktyka
- Lakowanie
- Lakierowanie
- Wypełnianie ubytków
- Jak dbać o pierwsze zęby dziecka?
- Kiedy należy odwiedzić stomatologa dziecięcego po raz pierwszy?
- Jak zdrowie matki wpływa na stan zębów dziecka?
- Cennik
- Opinie
- Kontakt
Dentysta dla dzieci Szczecin
Najważniejsza jednak jest właściwa komunikacja z dzieckiem oraz zaprzyjaźnienie się z nim i zaznajomienie go z tym, co się dzieje u dentysty. Skutkować to będzie wyeliminowaniem strachu wobec stomatologa oraz chęcią dbania o zęby.
Lekarz jest dla dziecka autorytetem, a troska o zęby, nawet te pierwsze, jest bardzo ważna w procesie rozwojowym, dlatego też tak istotny jest dobry i przyjazny kontakt z dentystą. Dentysta dziecięcy w naszym gabinecie podchodzi do małych pacjentów ze spokojem i troską.
Robimy wszystko, by mali pacjenci nie czuli strachu i zapamiętali wizytę u dentysty jako dobrą zabawę. Wiemy, jak ważna w tym przypadku jest przyjazna, radosna atmosfera!
Co wchodzi w skład leczenia stomatologii dziecięcej?
Profilaktyka
Podstawą w stomatologii dziecięcej jest odpowiednia profilaktyka. Należy pamiętać, że zęby mleczne są bardzo podatne na próchnicę, która dodatkowo jest chorobą zakaźną. Oznacza to, że może ona przenieść się z zębów mlecznych na stałe.
Stomatolodzy dziecięcy polecają stosowanie fluoryzacji, lakowania i lakierowania w walce z tą chorobą.
Lakowanie
Zabieg ten polega na pokryciu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnym lakiem, który ma za zadanie chronić je przed próchnicą. To bardzo ważne, ponieważ właśnie one szczególnie narażone są na działanie szkodliwych substancji.
W związku z tym każdy nowy ząb powinien być poddawany lakowaniu. Preparat używany do lakowania zawiera wysoką zawartość fluoru. Zabieg trwa krótko – jedynie kilka minut i nie jest bolesny.
Lakierowanie
Kolejny zabieg z zakresu działań profilaktycznych to lakierowanie. Dobry stomatolog dziecięcy nakłada na zęby dziecka (zarówno stałe, jak i mleczne) lakier z wysoką zawartością fluoru. Dziecka ma do wyboru kilka smaków lakierów, co czyni zabieg naprawdę dobrą zabawą.
Wypełnianie ubytków
Niestety zdarza się, że już w zębach mlecznych dochodzi do powstania ubytków. Wówczas, tak jak w przypadku zębów stałych, konieczne jest użycie wypełnienia.
To bardzo istotne, ponieważ wbrew pozorom mleczaków nie należy usuwać. Pani stomatolog dziecięca (lub pan stomatolog) stosuje w takim wypadku specjalne plomby.
Dobry dentysta dla dzieci zawsze dba o dobre samopoczucie najmłodszych pacjentów. W naszym gabinecie robimy wszystko, by wizyta przerodziła się dla dziecka w dobrą zabawę i stała się źródłem szczęśliwych wspomnień. Ma to bardzo duże znaczenie dla podejścia dziecka do leczenia stomatologicznego w przyszłości!
Jak dbać o pierwsze zęby dziecka?
Przede wszystkim należy dbać już o pierwsze wyżynające się zęby, ponieważ właśnie one są najbardziej podatne na próchnicę. Tak naprawdę stomatolodzy dziecięcy polecają dbać o zęby dziecka jeszcze przed ich pojawieniem się.
Rodzice powinni przemywać dziąsła dziecka jałowym gazikiem. Może być on zwilżony letnią wodą lub naparem z rumianku.
Szczoteczka do zębów może zostać wprowadzona do codziennej higieny jamy ustnej dziecka około 1 roku jego życia. Początkowo to rodzice powinni szczotkować zęby dziecka, a mycie zębów na sucho należy traktować jako zabawę, będącą krokiem ku samodzielnej trosce o uzębienie.
Mycie zębów powinno odbywać się dwa razy dziennie, przy czym jest to szczególnie ważne przed snem.
Dopiero od 6-7 roku życia dziecko może myć zęby samodzielnie, choć i wtedy rodzice powinni je nadzorować podczas tej czynności.
Kiedy należy odwiedzić stomatologa dziecięcego po raz pierwszy?
Wizyta u dobrego stomatologa dziecięcego powinna odbyć się jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych zębów. Wówczas dobry stomatolog dziecięcy przeprowadzi kontrolę jamy ustnej i przekaże rodzicom informacje dotyczące odpowiedniej higieny i troski o zęby dziecka. Z kolei już od 2 roku życia zakłada się wprowadzenie w życie profilaktyki fluorowej.
Jak zdrowie matki wpływa na stan zębów dziecka?
Bardzo istotne jest, by kobieta w ciąży była świadoma, że troska o zęby jest niezbędna. Powinna ona odwiedzić stomatologa co najmniej 2-3 razy podczas okresu ciąży, co pozwoli na kontrolę stanu jej uzębienia i szybką reakcję w razie potrzeby. Konieczne jest też leczenie próchnicy, która może przenieść się na płód.
Wybierając dobrego stomatologa dziecięcego, warto wcześniej poznać opinie na jego temat. To bardzo ważne, ponieważ zdrowie najmłodszych jest najważniejsze!
Cennik usług
Wypełnienie
Usunięcie zęba mlecznego
Lakowanie bruzd
Endo ząb mleczny
Fluoryzacja (całość)
Wizyta adaptacyjna