Rodzaje wad zgryzu

Wysłuchaj nas!

Podcast: Rodzaje wad zgryzu


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Rodzaje wad zgryzu

Do czego prowadzą wady zgryzu?

Najczęstsze problemy spowodowane wadą zgryzu to próchnica zębów, choroby dziąseł, ból stawów szczękowych, zgrzytanie zębami oraz nieprawidłowe nawyki jak obgryzanie paznokci czy ołówków.
Wady zgryzu mogą również prowadzić do problemów z mową, trudności w jedzeniu, a nawet do zmiany kształtu twarzy. W niektórych przypadkach mogą też powodować dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego.
Wady zgryzu mogą też powodować uczucie niepewności i wpływać na poczucie własnej wartości. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do lęku społecznego, depresji lub zaburzeń odżywiania.

Klasyfikacja wad zgryzu

Leczenie ortodontyczne to skomplikowany proces, którego przebieg i metodę należy dobrać konkretnie do danej wady zgryzu oraz innych warunków ustnych w jamie Pacjenta. Opowiedzmy sobie o tym, jakie wady zgryzu wyróżniamy, zaczynając od tych najczęściej występujących.

Tyłozgryz

Tyłozgryz to najczęściej występująca wada zgryzu – szacuje się, że stanowi ok. 70% wszystkich wad. Charakteryzuje się tym, że zęby przednie górne są zbyt wysunięte przed przednie zęby dolne. W nasilonej postaci tyłozgryzu dochodzi do zniekształceń twarzy poprzez cofnięcie żuchwy i pochylenie górnych siekaczów w stronę górnej wargi.

Zgryz głęboki

Zgryz głęboki to rodzaj wady zgryzu, w którym górne siekacze zbytnio zachodzą na zęby dolne. W poważnych przypadkach tej wady górne zęby zachodzą na dziąsła zamiast na zęby, doprowadzając do poważnych problemów periodontologicznych.

Zgryz otwarty

Zgryz otwarty to rodzaj wady zgryzu, w którym górne i dolne zęby w ogóle nie stykają się ze sobą. Prześwit, jaki między nimi powstaje, nazywamy szparą niedogryzową. Zgryz otwarty przysparza Pacjentowi dużo problemów w jedzeniu oraz wymowie. Powoduje także wydłużenie twarzy, wysokie podniebienie, niedorozwój szczęki, a także obniżone napięcie mięśni warg.

Zgryz przewieszony

Ze zgryzem przewieszonym mamy do czynienia wtedy, kiedy górna szczęka jest zbyt szeroka w stosunku do dolnej. W przypadku tej wady boczne górne zęby zachodzą na boczne dolne. Zgryz przewieszony może rozwinąć się na skutek zwężenia dolnego łuku zębowego lub poszerzenia górnego. Zwykle dotyczy jednego zęba.

Przodozgryz

Przodozgryz to jedna z najrzadszych wad zgryzu. Powoduje charakterystyczne wysunięcie dolnej wargi, zwiększenie kąta żuchwy oraz wydłużenie dolnej części twarzy. Zwykle wiąże się także z wadą wymowy.
Za najpoważniejszy typ przodozgryzu uważa się progenię, czyli chorobę dziedziczną, którą najbardziej kojarzymy z dynastią Habsburgów.

Zgryz krzyżowy

W przypadku zgryzu krzyżowego zęby dolne zachodzą na zewnętrzną część zębów górnych. Z tą wadą mamy do czynienia wtedy, kiedy szczęka górna jest zbyt wąska w stosunku do żuchwy. Zgryz krzyżowy zwykle idzie w parze z asymetrią twarzy.
W zależności od ułożenia zębów i skali problemu, wyróżniamy zgryz krzyżowy częściowy boczny, jednostronny, obustronny oraz całkowity.

Jak pozbyć się wady zgryzu?

W każdym przypadku leczenie wad zgryzu powinno odbywać się u doświadczonego ortodonty, który wybierze dla nas najlepszą ścieżkę leczenia. W Dentystaszczecin.eu opracowujemy indywidualną terapię dla każdego Pacjenta. Uwzględniamy złożone potrzeby i oczekiwania, a także takie osobnicze cechy, jak rysy twarzy. W centrum naszych działań leży profilaktyka wad zgryzu, dlatego dbamy o zęby nawet najmłodszych Pacjentów.
Poza podjęciem profesjonalnego leczenia istnieją pewne zmiany w stylu życia, które mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia wady zgryzu. Należy tu wymienić: unikanie złych nawyków, takich jak ssanie kciuka i obgryzanie paznokci, stosowanie zrównoważonej diety i dbanie o higienę jamy ustnej.
Wada zgryzu może być trudnym schorzeniem, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu i zmianie stylu życia nie musi taka być. Zapraszamy serdecznie do naszego gabinetu na ul. 5 Lipca w Szczecinie, gdzie przywracamy zdrowie, atrakcyjność i pewność siebie każdemu! Twój nowy uśmiech czeka tu na Ciebie!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72