Profilaktyka stomatologiczna zębów po wakacjach

Wysłuchaj nas!

Podcast: Profilaktyka stomatologiczna zębów po wakacjach


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Profilaktyka stomatologiczna zębów po wakacjach

Wakacje to nie najłatwiejszy czas dla naszych zębów i zdrowia jamy ustnej. Będąc w podróżach, na wycieczkach, przeróżnych wyprawach częściej zdarza się zapomnieć o umyciu zębów, a nawet jeśli to zrobimy, to bywa, że w sposób mniej staranny i w pośpiechu. Z drugiej strony jest jeszcze letnia dieta, bogata w słodkie przekąski – lody, słodzone napoje, tropikalne koktajle i drinki. To właśnie z tego względu radzimy Wam udać się na wizytę kontrolną do dentysty – najlepiej całą rodziną. Profilaktyka stomatologiczna zębów po wakacjach powinna znaleźć się na każdej liście “must do” po letnich urlopach.

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna to nic innego jak zapobieganie chorobom zębów i całej jamy ustnej. A polega ono na wykonywaniu zabiegów profilaktycznych, a w razie wykrycia wczesnej fazy rozwoju choroby – jej szybkim wyleczeniu. A zatem nie ma ma profilaktyki stomatologicznej bez regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Tak jak to już wielokrotnie powtarzaliśmy, takie wizyty powinny odbywać się co najmniej raz na pół roku.

Zakres działań profilaktycznych zależy od indywidualnych potrzeb jamy ustnej pacjenta. W naszym gabinecie w ramach profilaktyki stomatologicznej wykonujemy:

  • przegląd zębów;
  • instruktaż higieny jamy ustnej;
  • zabiegi higienizacji – skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzację,
  • lakowanie bruzd;

Zapobieganie próchnicy zębów

Próchnica jest chorobą zakaźną – tak, dobrze usłyszeliście – można się nią zarazić. U większości osób dzieje się to już w dzieciństwie. Jednak sama obecność bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej nie powoduje ubytków w naszych zębach. Potrzebują one naszej „pomocy” – dostarczenia dużej ilości cukru, który jest dla nich pożywką. Zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej też się przydadzą – dacie tym drobnoustrojom więcej czasu i przestrzeni na ich niszczycielskie działanie. Bakterie próchnicotwórcze produkują wtedy kwasy, które powodują demineralizację i uszkodzenie tkanek zęba.

Tak oto rozwija się próchnica. Jej pierwszymi objawami są jasne plamki na zębach. Jeśli pacjent regularnie odwiedza stomatologa, nie ma mowy, aby doszło do poważnych zmian. Zabiegi profilaktyki stomatologicznej skutecznie zapobiegają chorobie. A w przypadku pojawienia się jej pierwszych oznak, wykonujemy nieinwazyjny i bezbolesny zabieg polegający na remineralizacji szkliwa.

Profilaktyka próchnicy powinna być prowadzona niezależnie od wieku pacjenta. Powiem nawet więcej – mleczne zęby naszych najmłodszych pacjentów są na nią jeszcze bardziej narażone niż stałe zęby ich rodziców. Ich powierzchnia jest bardziej nieregularna, a szkliwo dwa razy cieńsze, dlatego próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko. Mleczaki odgrywają ważną rolę w kształtowaniu się zębów stałych, próchnica może przenieść się z nich na rozwijające się, nowe zęby dziecka. Usunięcie chorych mleczaków to również zły pomysł – ich przedwczesny brak przyczyni się do rozwoju wad zgryzu i nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych.

Jak widzicie, zapobieganie rozwojowi próchnicy jest rzeczą bardzo istotną w każdym wieku. Czyszczenie zębów powinno odbywać się obowiązkowo rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Szczoteczka i pasta to minimalne podstawa. Zachęcamy do włączenia w codzienną pielęgnację nici dentystycznych, które dotrą do przestrzeni międzyzębowych, oraz płynu do płukania ust. Jeśli chodzi o dzieci, naukę szczotkowania zębów można wprowadzić już w wieku 2-3 lat. Obok systematycznej higieny jamy ustnej w domu równie ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która gromadzi się na zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Nie usuniemy go szczoteczką do zębów, tu potrzebna jest interwencja dentysty, a dokładnie skaling – jeden z zabiegów profesjonalnej higienizacji.

Dlaczego należy pozbyć się kamienia nazębnego? Jego złogi drażnią dziąsło, prowadzą do chorób przyzębia, a przede wszystkim są idealnym środowiskiem do rozwoju próchnicy. Regularnie wykonywany skaling pozwala utrzymać zęby w zdrowiu i zapobiega rozwojom innych chorób. A ponieważ kamień nazębny może odkładać nad i pod linią dziąseł, wykonujemy skling naddziąsłowy i poddziąsłowy. W zabiegu tym korzystamy z wysokiej jakości skalera ultradźwiękowego. Wytwarza on wysokie częstotliwości dźwięków, które wywołują drgania. Wraz z uwolniona pod ciśnieniem wodą doskonale rozbiją złogi kamienia.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów wykonujemy natomiast przy użyciu piaskarki stomatologicznej. Zabieg ten polega na oczyszczaniu zębów za pomocą uwalnianej pod ciśnieniem wody i drobnego piasku stomatologicznego. Jest on na tyle twardy, aby dokładnie usunąć osad i przebarwienia zębów oraz a tyle delikatny, aby nie naruszyć przy tym ich szkliwa.

Piaskowanie zębów to zabieg, który przede wszystkim wykorzystywany jest w profilaktyce próchnicy, ale pozwala także osiągnąć estetyczny efekt odzyskania naturalnego koloru zębów. Nie jest to co prawda zabieg wybielania, ale pozostawia zauważalne rezultaty jaśniejszego koloru szkliwa. Dzieje się tak na skutek usunięcia powierzchniowych przebarwień, czyli takich, które powstają na przykład na skutek palenia tytoniu, częstego picia kawy, herbaty lub czerwonego wina. Cała procedura jest dość krótka i całkowicie bezbolesna.

W tym miejscu chciałbym Wam przypomnieć, że w ciągu 3 dni od przeprowadzenia zabiegu należy przestrzegać tzw. białej diety, czyli unikać w diecie produktów barwiących. Dobrze jest także ograniczyć w tym czasie spożywanie produktów kwaśnych, takich jak cytrusy, ponieważ mogą one powodować zwiększoną nadwrażliwość zębów.

Lakierowanie zębów fluorem

Lakierowanie zębów nosi także nazwę fluoryzacji. Polega na a pokryciu zębów specjalnym lakierem o dużym stężeniu fluoru. W ten sposób wzmacniamy szkliwo, stymulujemy procesy jego remineralizacji oraz hamujemy rozwój bakterii. Zabieg jest nieinwazyjny, szybki i bezbolesny. Konsystencja lakieru jest nieco lepka, dlatego pacjent po jego nałożeniu może mieć wrażenie brudnych zębów. Odczucie to szybko mija. Lakierowanie zębów może być wykonane zarówno u dzieci, jak i pacjentów dorosłych.

Jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna zębów?

Zbliżając się ku końcowi warto jeszcze raz podkreślić, że profilaktyka stomatologiczna jest kluczowa w zapobieganiu chorobom zębów, przyzębia i dziąseł. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz systematycznie przeprowadzane zabiegi profilaktyczne pozwalają “trzymać rękę na pulsie”, czyli mieć stałą kontrolę nad stanem zdrowia jamy ustnej. Jeśli dodamy do tego prawidłową i codzienną pielęgnację zębów w domu, otrzymamy piękny, promienny uśmiech!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72