Piaskowanie zębów – czego nie wolno jeść po zabiegu?

Wysłuchaj nas!

Podcast: Piaskowanie zębów – czego nie wolno jeść po zabiegu?


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Piaskowanie zębów – czego nie wolno jeść po zabiegu?

Zdrowy i piękny uśmiech? Na pewno nie bez piaskowania zębów! Ten ważny element higienizacji jest niezbędny w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Bonusem jest oczywiście piękny i – nie każdy to wie – zdecydowanie BIELSZY uśmiech!

Umawiajcie się zatem na higienizację do dentysty i wpisujcie ją w terminarz. My tymczasem opowiemy Wam, jak będzie ona przebiegać i czego unikać po zabiegu piaskowania zębów!

Po co wykonuje się piaskowanie zębów?

Na naszych zębach codziennie zbiera się naturalny osad, który przyczynia się do powstawania próchnicy. Do tego szkliwo nieustannie ciemnieje przez nagromadzenie się na nim płytkich przebarwień – np. z herbaty czy kawy. Czyszczenie zębów za pomocą piaskowania pozwala na usunięcie osadów nazębnych i pozbycie się niechcianych barwników z zębów.

Przy oczyszczeniu zębów wykorzystujemy piasek dentystyczny zmieszany z wodą. Taką mieszankę wypuszczany pod ciśnieniem z piaskarki dentystycznej, precyzyjnie czyszcząc każdego zęba na jego całej powierzchni. Mamy więc możliwość dotarcia tam, gdzie nie sięga szczoteczka. W ten sposób oczyszczamy nawet najmniejsze zagłębienia i bruzdy na powierzchni zębów!

Czym różni się piaskowanie zębów od usuwania kamienia?

Skaling, czyli inaczej usuwanie kamienia nazębnego wykonujemy przed piaskowaniem, by odsłonić powierzchnię zębów. Zdarza się, że szkliwo jest pokryte grubszą warstwą kamienia – zwykle dochodzi do tego od strony językowej, czyli tej niewidocznej podczas uśmiechu. Niezwykle ważne jest, by dokładnie usunąć wszelkie złogi kamienia nazębnego – jego nagromadzenie może spowodować wiele chorób przyzębia, jak np. groźną paradontozę.

Wszelkie drobinki kamienia, których nie zmiecie z powierzchni zębów skaler, usuwa piaskarka. Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy, oczyszcza ona szkliwo z płytki nazębnej i przebarwień. A wtedy już czas na polerowanie zębów specjalną pastą oraz fluoryzację. I gotowe! Cały pakiet higienizacyjny wykonany. Rezultatem są wolne od zanieczyszczeń, idealnie gładkie i przepięknie odbijające światło zęby.

Zabieg piaskowania zębów – jak się przygotować?

Piaskowanie zębów to zabieg zupełnie bezpieczny i bezinwazyjny, dlatego nie wymaga specjalnego przygotowania. My polecamy jednak wykonanie zdjęcia uśmiechu przed, by mieć potem z czym porównywać nasze oczyszczone zęby! Na pewno będzie dużo bielej!

Pamiętajcie też, że jeśli cierpicie na takie choroby jak astma, pylica, zapalenie oskrzeli czy choroba wrzodowa żołądka, dentysta może Was nie zakwalifikować do zabiegu. Przeciwwskazaniem może być także trwający stan zapalny jamy ustnej. Nie martwcie się jednak – zanim procedura piaskowania zębów się rozpocznie, lekarz upewni się, że w Waszej jamie ustnej nie dzieje się nic złego.

Piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania dotyczące diety pozabiegowej

By efekt piaskowania zębów utrzymał się jak najdłużej, warto na jakieś dwa dni powstrzymać się od barwiących pokarmów. Mamy tu na myśli w szczególności kawę, herbatę, owoce jagodowe, kurkumę i inne produkty zawierające silne barwniki. Należy również bezwzględnie unikać palenia papierosów – to one są głównym winowajcą ciemnienia szkliwa.

I mimo iż piaskowanie nie powoduje uszkodzenia szkliwa, zalecamy, by ograniczyć przez ten czas spożywanie produktów kwaśnych – może wystąpić nadwrażliwość.
Ach, zanim się pożegnamy – jeszcze jedno. W naszym gabinecie oprócz pakietu higienizacji uczymy, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Nasza higienistka opracowuje instruktaż higieny indywidualnie do każdego Pacjenta. Pomoże Wam to lepiej zatroszczyć się o swoje zęby i uniknąć dotychczasowych błędów! A większość z nas popełnia jakieś błędy przy higienie jamy ustnej – nie jest to bowiem rzecz tak prosta i oczywista, jak mogłoby się wydawać.

A więc, do zobaczenia w naszym gabinecie na 5-go Lipca w Szczecinie! Szczególnie zapraszamy tych z Was, którzy nie byli jeszcze na profesjonalnej higienizacji! Przekonajcie się sami, co daje piaskowanie zębów i skaling!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72