Wysłuchaj nas!
Podcast: Martwy ząb – leczyć czy wyrywać?
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.
Wysłuchaj nas!
Podcast: Martwy ząb – leczyć czy wyrywać?
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.
Martwica zęba, czy inaczej martwica miazgi, to nazwy mogące budzić grozę. Zapewniamy Was jednak, że dzięki nowoczesnym metodom leczenia w gabinecie stomatologicznym można zachować w jamie ustnej poprawnie funkcjonujące i niesprawiające zupełnie żadnych problemów martwe zęby. Ok, no więc po kolei:
Martwy ząb to inaczej taki, który nie posiada żywej miazgi. Mówiąc dokładniej jest to ząb, który przestał otrzymywać odżywienie z krwi i jest pozbawiony czucia.
Martwy ząb, który nie zostanie wyleczony, może powodować poważne problemy zdrowotne, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie objawy mogą na niego wskazywać.
Jak więc rozpoznać martwy ząb? Objawy martwego zęba to zwykle obrzęk twarzy i wyciek ropny z dziąsła. Może także pojawić się ból martwego zęba oraz nadwrażliwość termiczna.
Inne objawy, jakie można zaobserwować, to zmiany kolorystyczne na martwym zębie – przybranie przez niego szarej, brunatnej lub czarnej barwy.
Należy tu wspomnieć, że ząb w stanie martwicy nie zawsze będzie dawał typowe symptomy. To dlatego tak ważne są regularne kontrole u dentysty – tylko specjalista może ocenić faktyczny stan zęba i zdiagnozować martwicę miazgi.
Często słyszymy od Was pytanie, czy martwy ząb trzeba od razu wyrwać. Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Leczenie endodontyczne zapaleń miazgi, podczas którego następuje dokładnie oczyszczenie korzeni zęba i komory zęba pozwala na jego uratowanie.
Dodatkowo takie postępowanie chroni nas przed licznymi problemami zdrowotnymi. Zainfekowana miazga zęba powoduje bowiem rozprzestrzenianie się bakterii po całym ciele i może dać początek wielu chorobom – których przyczyn najprawdopodobniej nie będziemy szukać w jamie ustnej.
Równie często pytacie nas, czy martwy ząb może boleć.
Kiedy mamy do czynienia z martwicą miazgi, możemy doświadczyć silnego bólu, jednak nie jest to regułą. Bardzo często występuje wtedy odwrotna sytuacja, czyli brak reakcji zęba na bodźce bólowe.
Jeśli odczuwamy ból zęba, może to świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Nigdy nie powinniśmy bagatelizować takich objawów – należy wtedy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa, który sprawdzi, co się dzieje i podejmie odpowiednie działania.
Obumarcie miazgi następuje w wyniku uszkodzeń lub zaburzenia przepływu krwi, która dostarcza tkankom zęba tlenu oraz niezbędnych składników pokarmowych.
Przyczyną martwej miazgi zęba jest zwykle głęboka próchnica, infekcje lub choroba przyzębia, czyli stany chorobowe najczęściej mające swoje podłoże w nieprawidłowej lub niedostatecznej higienie jamy ustnej.
Powodem obumarcia zęba może być jednak również uraz mechaniczny (prowadzący do złamania zęba).
Niezależnie od przyczyny, ważne jest, by nigdy nie pozostawiać martwego zęba bez leczenia.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia martwicy zęba jest terapia endodontyczna, zwana również leczeniem kanałowym.
Leczenie kanałowe to zabieg, który polega na usunięciu martwej tkanki z wnętrza zęba. Po usunięciu obumarłej miazgi lekarz stomatolog dokładnie oczyszcza kanały korzeniowe.
Ostatnim etapem jest wypełnienie zęba specjalnym materiałem pochodzenia naturalnego – gutaperką. Zapobiega to ponownemu powstaniu infekcji.
W naszej klinice każda procedura endodontyczna przeprowadzana jest z użyciem mikroskopu stomatologicznego, co daje nam niezwykłą precyzję leczenia i pozwala zakończyć je zwykle już podczas jednej wizyty.
Korzystamy także z nowoczesnego znieczulenia komputerowego, które zapewnia Pacjentowi maksymalny komfort – tempo podawania środka znieczulającego dostosowane jest do przepływu krwi, nie powoduje więc rozpierania tkanek. Dzięki temu nie tylko cały zabieg, lecz nawet samo znieczulenie jest dla Pacjenta całkowicie bezbolesne.
Po leczeniu kanałowym ząb zwykle wymaga wzmocnienia za pomocą korony lub wkładu koronowo-korzeniowego, aby zapobiec jego łamaniu się w przyszłości.
Pozostawienie martwego zęba bez leczenia może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Przede wszystkim, infekcja wokół zęba może rozprzestrzenić się na sąsiednie zęby, co z kolei prowadzi do dalszych powikłań, takich jak powstanie ropnia czy nawet zapalenia kości szczęki. W skrajnych przypadkach infekcja może rozprzestrzenić się poza jamę ustną, co stanowi zagrożenie dla całego organizmu.
Zapraszamy do naszej kliniki na ul. 5 lipca 43 w Szczecinie, gdzie codziennie odmieniamy uśmiechy i życia naszych Pacjentów. Uważamy, że tkanka własna Pacjenta jest bezcenna, dlatego dokładamy wszelkich starań, by ratować każdy ząb. Nie wypuścimy Was bez zdrowego i pięknego uśmiechu!
Do zobaczenia!
Pacjentów pierwszorazowych, w celu potwierdzenia terminu wizyty bardzo prosimy o wcześniejsze uiszczenie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 50 zł. Koszt ten zostanie później uwzględniony w cenie konsultacji lub leczenia.