Licówki na zęby – sposób na nowy, piękny uśmiech!

Wysłuchaj nas!

Podcast: Licówki na zęby – sposób na nowy, piękny uśmiech!


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Licówki na zęby – sposób na nowy, piękny uśmiech!

Istnieje pewna grupa zabiegów, która jest szczególnie popularna latem. Zazwyczaj są to zabiegi związane z estetyką uśmiechu, ponieważ nic tak dobrze nie koresponduje z letnią opalenizną, jak białe, równe zęby i śnieżnobiały uśmiech. Jednym z takich zabiegów są licówki na zęby – zarówno porcelanowe, jak i kompozytowe. Fakt ten nie powinien nas dziwić, gdyż dają one możliwość szybkiej metamorfozy uśmiechu i znacznej poprawy wizerunku. Za pomocą licówek możemy bowiek skorygować kształt zębów, ich kolor, delikatnie poprawić ustawienie, zamaskować przebarwienia, a także zamknąć diastemę.

Co to są licówki na zęby?

Najpierw przyjrzyjmy się licówkom porcelanowym. Mają postać cienkich, a zarazem wytrzymałych płatków, które mocowane są na wargową powierzchnię zębów. Możemy nazwać ją także powierzchnią “licową”, ponieważ to właśnie z tym związana jest ich nazwa. Przed założeniem licówki ząb jest nieznacznie szlifowany. To zabieg bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu licówki doskonale przywierają do zębów i wyglądają bardzo naturalnie.

Jeśli chodzi o licówki kompozytowe zabieg znany jest pod nazwą “bonding”. To mikroinwazyjna odbudowa estetyczna uzębienia, która nie ingeruje w szkliwo zęba. Niedoskonałości zębów niwelowane są dzięki wykorzystaniu specjalnego materiału złożonego, który utwardzamy światłem lampy.

Powinniśmy także wspomnieć o tym, że do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Dlatego założenie licówek poprzedza rozmowa, podczas której chcemy poznać jego oczekiwania wobec efektów zabiegu. Przed zabiegiem mają także miejsce badania diagnostyczne, przede wszystkim zdjęcie rentgenowskie.

Licówki porcelanowe a kompozytowe – czym się różnią?

Licówki na zęby to sposób estetycznej poprawy wyglądu uśmiechu. Jak już wspomnieliśmy, doskonale niwelują różnego typu niedoskonałości. Taką samą rolę mają zarówno licówki porcelanowe, jak i kompozytowe. Czym się zatem różnią?

Różnic jest sporo. Po pierwsze bonding to zabieg, który nie ingeruje w szkliwo zęba. Dzięki temu pacjent raz decydując się na założenie licówek kompozytowych nie musi w przyszłości powtarzać zabiegu. Gdy po około 3- 5 latach efekty zanikną po prostu powraca do dawnego wyglądu zębów.

W przypadku licówek porcelanowych raz założone powinny pozostać na zębach na zawsze. Dlaczego tak się dzieję? Ponieważ ząb pod licówkę porcelanową jest szlifowany, a przez to jego struktura jest bezpowrotnie naruszona. Są jednak plusy całej tej sytuacji. Porcelana stomatologiczna to niezwykle wytrzymały materiał. Raz założone prace protetyczne służą pacjentom przez nawet 15 – 20 lat, czyli o wiele dłużej niż ich kompozytowa alternatywa.

Inaczej wygląda także sam zabieg. Bonding wykonujemy w ciągu jednej wizyty. Licówki porcelanowe przygotowywane są podobnie jak inne prace protetyczne i podobnie jak one wymagają dłuższej procedury i kilku wizyt w gabinecie.

Nietrudno się także domyślić, że kolejną różnicą jest koszt obu zabiegów. Założenie licówki porcelanowej będzie się wiązało zawsze z większym wydatkiem.

Licówki na krzywe zęby – czy warto się zdecydować?

Cóż, na krzywe zęby, czy mówiąc bardziej profesjonalnie – na korekcję krzywego zgryzu, polecamy przede wszystkim leczenie ortodontyczne. Założenie aparatu ortodontycznego to w takiej sytuacji najlepszy sposób na poprawę wyglądu uśmiechu, szczególnie gdy wada jest znaczna.

Leczenie ortodontyczne trwa jednak dość długo, a założenie licówek dużo krócej. Dlatego niektóre osoby szukają tego alternatywnego rozwiązania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bardzo krzywe zęby są przeciwwskazaniem do założenia licówek. Wady zgryzu zagrażają zdrowiu jamy ustnej, należy je leczyć, a nie ukrywać. Poza tym stłoczone zęby są trudne do precyzyjnego wyczyszczenia, przez co gromadzą się między nimi złogi kamienia i bakterie próchnicowe. Zwróćmy również uwagę na to, że nierówne zęby naciskają na siebie, co może powodować mniejszą trwałość zabiegu. Licówki na zęby prawdopodobnie zaczęłyby pękać i odpryskiwać.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nierówność jest nieznaczna i nie wpływa negatywnie na pozostałe zęby. Wtedy licówki na zęby będą dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chodzi o uzębienie przednie. Zarówno bonding, jak i licówki porcelanowe mogą delikatnie skorygować kształt zęba.

Ile kosztują licówki?

Cena pojedynczej licówki porcelanowej napalanej indywidualnie to około 1800 zł. W przypadku bondingu, czyli licówki kompozytowej, koszt jej wykonania i założenia jest dużo mniejszy, gdyż wynosi około kilkaset złotych.

Należy także pamiętać o możliwych dodatkowych wydatkach, np. w sytuacji, gdy ząb wymaga leczenia. Licówka nie może być bowiem założona na uzębienie objęte stanem zapalnym, próchnicą lub inną chorobą.

Jeśli macie zdrowe zęby i chcecie im nadać idealnego kształtu to najwyższa pora by odwiedzić nasz gabinet. Do zobaczenia!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72