Jak wzmocnić zęby?

Wysłuchaj nas!

Podcast: Jak wzmocnić zęby?


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Jak wzmocnić zęby?

Szkliwo to najtwardsza tkanka naszego organizmu. Każdego dnia jednak narażona jest ona na liczne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, co może ją osłabić, doprowadzając w konsekwencji do ubytków.

W jaki sposób sobie zatem pomoc i jak wzmocnić zęby? Czy na słabe zęby są jakieś domowe sposoby? O tym wszystkim w dzisiejszym podcaście!

Kruche zęby – przyczyny

Kruche zęby to zwykle wynik wielu nakładających się na siebie czynników. Przyjrzyjmy się tym najczęstszym:

 • Nieodpowiednia higiena jamy ustnej – to jedna z podstawowych przyczyn. Nieregularne i nieprawidłowe mycie zębów szybko prowadzi do niszczenia szkliwa. Często popełnianym błędem jest pomijanie nitkowania, a to właśnie pomiędzy zębami gromadzi się najwięcej bakterii.
 • Kolejną przyczyną, którą możemy wymienić jest zbyt intensywne szczotkowanie zębów oraz używanie zbyt twardej szczoteczki – sprzyja to ścieraniu szkliwa a także może uszkodzić powierzchnię zębów.
 • Warto zaznaczyć, że mycie zębów zaraz po posiłku, zwłaszcza jeśli obfitował w kwaśne produkty, jest także jedną z przyczyn. Należy poczekać około pół godziny, by pH w jamie wróciło do normy.
 • Zbyt duża ilość słodzonych napojów w diecie – to kolejny sposób na słabe zęby. Cukier, zwłaszcza w połączeniu z kwasami, bardzo szybko prowadzi do demineralizacji szkliwa.
 • Do tego częste spożywanie słodyczy – zwłaszcza takich, które oblepiają zęby, jak chipsy, cukierki czy ciastka. Ich resztki przylegają do szkliwa i uniemożliwiają ślinie ich łatwe usunięcie.
 • Mamy jeszcze bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie i zaciskanie zębów – ono także doprowadza do ścierania szkliwa.
 • Oraz choroby wiążące się ze znacznym obniżeniem pH jamy ustnej, jak refluks żołądkowo-jelitowy lub bulimia.

Słabe zęby – objawy

Czym charakteryzują się słabe zęby i jak je rozpoznać?

 • białe, matowe plamki na powierzchni szkliwa – to jeden z pierwszych objawów. Choć z pozoru wygląda niegroźnie, jest to oznaka odwapnienia zębów, czyli znacznego osłabienia szkliwa
 • zmiana koloru – jeśli zęby w ostatnim czasie pożółkły i stały się bardziej podatne na przebarwienia, może to oznaczać, że grubość szkliwa uległa redukcji
 • nadwrażliwość zębów na skrajnie niskie lub wysokie temperatury oraz na bardzo słodkie lub kwaśne pokarmy – do takiego stanu dochodzi, kiedy szkliwo przestaje ochraniać unerwioną zębinę
 • kruche zęby objawiają się także nieregularnymi krawędziami oraz skłonnością do pęknięć i ukruszeń
 • no i oczywiście większa podatność na próchnicę – to kolejny sygnał, że szkliwo jest osłabione

Jak wzmocnić zęby i dziąsła? – sprawdzone sposoby

Jak zatem wzmocnić zęby, by zachować ich zdrowie na długo?

Konieczne jest wielotorowe działanie obejmujące kompleksową, świadomą higienę oraz wprowadzenie nowych nawyków pielęgnacyjnych.

Codzienne mycie zębów powinno odbywać się z użyciem specjalnej pasty odbudowującej szkliwo. Skład takiej pasty oparty jest o odpowiednią kombinację związków wapnia i fosforu, które regenerują zęby, wbudowując się w ich strukturę.

Warto także włączyć do codziennej higieny preparaty z fluorem, który dodatkowo wzmocni szkliwo, zapobiegnie jego demineralizacji oraz zahamuje rozwój próchnicy.

Żucie bezcukrowej gumy po posiłku również może przyczynić się do wzmocnienia zębów – dzięki wspomaganiu produkcji śliny, która naturalnie oczyszcza zęby oraz neutralizuje szkodliwe kwasy.

Co wzmacnia zęby i dziąsła, odpowiednia dieta to podstawa

Skuteczne wzmocnienie zębów nie jest możliwe bez odpowiedniej diety.

Powinna ona obfitować w łatwo przyswajalne białko, wapń oraz fosforany, które zawarte są głównie w mleku i produktach mlecznych.

Ważny jest także błonnik pokarmowy, który pomoże naturalnie oczyszczać zęby oraz ograniczy negatywny wpływ spożywanych cukrów. Najlepszym źródłem błonnika są świeże warzywa.

Skuteczne wzmocnienie zębów – odwiedź dentystę w DentystaSzczecin.eu

W Dentystaszczecin.eu zajmujemy się kompleksowym wzmocnieniem zębów – tak, by problemy, z którymi przyszedł do nas pacjent, nie nękały go już w przyszłości.

Wykonujemy higienizację i inne zabiegi profilaktyczne, przeprowadzamy profesjonalny instruktaż higieny, doradzamy w zakresie doboru odpowiednich akcesoriów i pomagamy wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne.

Zapraszamy Was serdecznie do naszego gabinetu!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

 • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72