Jak wyleczyć zajady? Poznaj nasze sposoby!

Wysłuchaj nas!

Podcast: Jak wyleczyć zajady? Poznaj nasze sposoby!


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Jak wyleczyć zajady? Poznaj nasze sposoby!

Dziś porozmawiamy sobie o zajadach. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie są ich objawy… nieprzyjemne swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie w kącikach ust. Niby niewielka zmiana, a potrafi skutecznie uprzykrzyć spożywanie posiłków. Należy także uważać na nią podczas ziewania czy śpiewania, gdyż świeżo zagojona rana może ponownie pęknąć. A pękające kąciki ust przeistaczają się na nowo w bolesne rany i nadżerki. Zajady, choć niewielkie, bywają zatem bardzo problematyczne. Ponadto nie dodają uroku, ponieważ zaczerwienienia w kącikach ust są mało estetyczne. Jak zatem radzić sobie z zajadami i przeciwdziałać ich powstawaniu? Oto temat naszego dzisiejszego podcastu.

Czym są i jak wyglądają zajady?

Zajady to nazwa potoczna zmian w kącikach ust. Profesjonalnie powinniśmy je nazwać zapaleniem kątów jamy ustnej. To rodzaj nadżerki, która początkowo objawia się zaczerwienieniem, lekkim pieczeniem lub swędzeniem. Następnie dochodzi do bolesnych pęknięć kątów ust, np. podczas ziewania, jedzenia lub śpiewania. Objawy schorzenia są dość nieprzyjemne i nie tak łatwo się goją.

Taki stan zapalny może wystąpić jednostronnie, choć niestety najczęściej nadżerka pojawia się w obu kącikach ust. Jeśli mielibyśmy wskazać na jej szczególne cechy, byłby to: rumień, delikatne krwawienie i łuszczenie się. Nieleczone zajady prowadzą do powstania zgrubień i strupów, a co za tym idzie – także niewielkich blizn.

Zajady na ustach – skąd się biorą?

No dobrze, zajady, czy mówiąc bardziej profesjonalnie – zapalenie kątów ust, to problem ogólnie znany. Wszyscy wiemy, jak wyglądają, ale już nie wszyscy potrafią odpowiedzieć na pytanie, skąd się biorą.

Powiedzmy sobie zatem, co jest najczęstszą przyczyną zajadów? Mogą one się pojawiać z różnych powodów. Od całkiem prozaicznych, po bardzo poważne. Na początku przyjrzyjmy się problemom natury stomatologicznej.

Zajady mogą się rozwinąć z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej, np. używanie nici dentystycznych w niewłaściwy sposób, niedokładnego mycia zębów, rzadkiej wymiany szczoteczki do zębów. Przyczyną powstawania zajadów może być także reakcja kontaktowa na składniki zawarte w materiałach używanych w stomatologii, przykładowo w aparatach ortodontycznych. Dodatkowo mogą także podrażniać błony śluzowe prowadząc do rozwoju tego typu problemu. Ryzyko rozwoju zajadów zwiększają ponadto zbyt ostre krawędzie wypełnień zębowych, wady zgryzu i nieprecyzyjnie dopasowana proteza zębowa. To nie wszystko. Przyczyn rozwoju tego drobnego choć dokuczliwego problemu jest cała lista. Inne, popularne przyczyny rozwoju zajadów to:

  • niesprzyjające warunki atmosferyczne, które wysuszają nadmiernie skórę,
  • nawykowe oblizywanie warg lub kątów ust;
  • spadek odporności organizmu,
  • uboga w minerały dieta i niedobór witamin (cynk, żelazo i witamina B2).
  • infekcje bakteryjne i grzybicze,
  • palenie tytoniu,
  • alergie – przede wszystkim na nikiel,
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, alkoholizm, anoreksja, nowotwory jamy ustnej czy zakażenie HIV.

Zapalenie kątów ust tworzą się także u dzieci – szczególnie tych w okresie ssania smoczka i ślinienia się. Przyczyną zajadów na tym etapie rozwoju może być ssanie kciuka lub reakcja kontaktowa na zabawki, kosmetyki i żywność.

Metody Leczenia zajadów

Leczenie zajadów rozpoczyna się od znalezienia przyczyny ich występowania. Jeśli problem z zajdami pojawia się sporadycznie, wystarczy zwrócić uwagę na odpowiednią dietę oraz suplementację niedoborów. Żelazo znajdziemy w takich produktach, jak mięso wołowe i baranie, szpinak lub soczewica. W cynk bogate są np. szparagi, pestki dyni, boczniaki, a w witaminę B2 jaja, sery dojrzewające, wołowina, wieprzowina i pieczywo żytnie. Proces gojenia zajadów opóźnia natomiast picie kawy, ponieważ wypłukuje ona minerały z organizmu, oraz spożywanie dużej ilości cukrów prostych, gdyż stwarzają one dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

W leczeniu zajadów mogą być pomocne także naturalne środki aplikowane bezpośrednio na ranę, szczególnie te o działaniu naturalnie bakteriobójczym i przeciwzapalnym, np. miód lub czosnek. Dobrym domowym sposobem na zajady jest także nawilżanie spierzchnięty ust, szczególnie gdy wychodzimy na zewnątrz w sezonie jesienno-zimowym. Zwróćmy także uwagę na nawyk oblizywanie ust. Nie poprawia on ich nawilżenia, a raczej wpływa na ich jeszcze większe wysuszenie. A spękane usta i suchość naskórka to prosta droga do powstania zajadów.

Jeżeli problem zajadów nie znika, a nawet coraz bardziej doskwiera, należy zgłosić się do lekarza dentysty. Lekarz przyjrzy się zmianom, ewentualnie skieruje na dodatkowe badania diagnostyczne i zaproponuje właściwe leczenie. W przypadku podrażnień wywołanych niewłaściwie zamocowaną protezą, wymieni ją na nową. Zaproponuje także stosowane działanie, jeśli zajady powoduje aparat ortodontyczny, ostre krawędzie wypełnień zębowych lub wady zgryzu. W przypadku rozpoznania infekcji bakteryjnych lub grzybiczych lekarz może zastosować metody farmakologiczne.

Dziękuję za wysłuchanie dzisiejszego podcastu i zapraszam Was na kolejne odcinki.

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72