Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Wysłuchaj nas!

Podcast: Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Dziecko u dentysty – stres i panika czy spokój i przyjemność? Każdy rodzic z chęcią wybrałby drugą opcję, tylko czy jest to możliwe? Jak najbardziej! W naszym gabinecie wiemy jak to zrobić! Wizyty adaptacyjne, umiejętne podejście, drobne upominki oraz nowoczesne rozwiązania medyczne umożliwiające bezbolesne leczenie – to sposoby na to, aby każda wizyta u dentysty stała się ciekawą przygodą! Gdy mały pacjent nie odczuwa strachu, chętnie współpracuje z rodzicami i lekarzem, a przede wszystkim zapamiętuje leczenie jako dobrą zabawę, a nie koszmarne wspomnienie.

Kiedy z dzieckiem do dentysty – pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u dentysty może mieć miejsce nawet przed pierwszym rokiem życia dziecka, czyli w czasie ząbkowania. Stomatolog dziecięcy doradzi rodzicom, jak przygotować się do tego trudnego okresu i umiejętnie wesprzeć swoją pociechę. Dodatkowo warto skorzystać z jego profesjonalnych porad, jak dbać o wyrzynające się zęby, ponieważ są one bardzo podatne na próchnicę.

Dziecko u dentysty powinno pojawić się następnie pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia. To etap, kiedy wszystkie pierwsze zęby są już rozwinięte. Ponadto w tym wieku maluch potrafi już współpracować z lekarzem. Zachęcamy rodziców, aby wizyta rozpoczynająca regularne leczenie stomatologiczne miała charakter adaptacyjny. Efekt pierwszego wrażenia może zachęcić lub mocno zniechęcić dziecko do kolejnych odwiedzin gabinetu. Pozytywne skojarzenia zostaną zapamiętane i zaowocują w przyszłości pogodnym nastawieniem dziecka do leczenia stomatologicznego.

Dziecko u dentysty – czego unikać?

Pozytywne nastawieniem dziecka wobec wizyty u dentysty to przede wszystkim efekt pracy rodziców, wykonanej jeszcze przed przestąpieniem progu gabinetu. Na początku warto zacząć od siebie, a więc od własnej postawy wobec leczenia stomatologicznego. Jeśli rodzic boi się leczenia stomatologicznego, może bezwiednie przekazać ten strach dziecku. Dlatego zadbajmy o to, aby o kwestiach stomatologicznych wypowiadać się zawsze pozytywnie.

Kolejną sytuacją, której należy unikać, jest myślenie o wizycie dziecka u dentysty dopiero w momencie, gdy pojawią się ból zęba lub inne poważny problem. Podjęcie leczenia stomatologicznego, bez możliwości uprzedniego oswojenia dziecka z osobą lekarza i całym gabinetem, prawdopodobnie wywoła strach. Dla dobra małego pacjenta warto wcześniej umówić się na wizytę adaptacyjną u dentysty.

Zachęcamy także, aby po każdym spotkaniu ze stomatologiem w jakiś sposób nagrodzić malucha. Pochwały, wspólne zabawy, czy nawet buziak utrwalą miłe wrażenia. Przy czym w tym miejscu także nie należy sugerować, że wizyta w gabinecie była czymś negatywnym i strasznym.

Jak wygląda wizyta adaptacyjna?

Pierwsza świadoma wizyta dziecka u dentysty powinna przebiegać w miłej, pełnej zabawy i radości atmosferze. Dlatego tę nową przygodę najlepiej zacząć od adaptacji, czyli w momencie, gdy nie pojawiły się jeszcze żadne problemy natury stomatologicznej.

W naszym gabinecie stomatolog dziecięcy potrafi umiejętnie wprowadzić dziecko w “nowy świat”. Tutaj fotel może się podnosić, ciekawa konsola miga światełkami, a lakier na zęby ma smak cukierków. Do każdego dziecka lekarz podchodzi indywidualnie, pozwalając mu “oswoić” się ze swoją osobą, personelem, przestrzenią gabinetu i jego wyposażeniem. Przy okazji dentysta może przeprowadzić wstępną konsultację, wykonać przegląd zębów i omówić z rodzicem dalsze leczenie. Wizyta adaptacyjna u dentysty kończy się otrzymaniem pochwały i odznaki Dzielny Pacjent. Przez cały czas jej trwania dbamy o to, aby miała formę interesującej zabawy.

Co zrobić, kiedy dziecko się boi?

Bywają sytuacje, w których nie udało się zastosować wspomnianych wcześniej rad, a dziecko u dentysty boi się, bardzo panikuje i nie współpracuje z lekarzem. Nad tym nastawieniem można popracować w domu. Zachęcamy, aby tematy dentystyczne wplatać we wspólne zabawy, ciekawie opowiadać o leczeniu ząbków, czytać książeczki, które w umiejętny sposób poruszają te kwestie. Dobrym sposobem będzie także wspólna zabawa w dentystę, zawsze w nawiązaniu do miłych emocji i skojarzeń. W ten sposób powoli można zmieniać negatywne skojarzenia na ciekawe i pozytywne, a kolejne spotkania z dentystą przebiegną w spokojniejszej atmosferze.

Z naszej strony mocno wystraszonym dzieciom możemy podać gaz rozweselający. To metoda na rozluźnienie organizmu i poczucie większego relaksu nazywana sedacją wziewną. Obniża ona aktywność układu nerwowego, przy czym dziecko pozostaje świadome. Gaz rozweselający wykazuje nie tylko działanie uspokajające, ale także redukuje odczuwanie bólu. Stomatolog w tym czasie jest w stanie szybko i sprawnie wykonać zabieg. Zastosowanie sedacji wziewnej jest całkowicie bezpieczne dla organizmu małego pacjenta, choć wymaga zachowania pewnych środków ostrożności.

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72