Jak przebiega wizyta kontrolna u dentysty?

Wysłuchaj nas!

Podcast: Jak przebiega wizyta kontrolna u dentysty?


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Jak przebiega wizyta kontrolna u dentysty?

Regularna i dokładna higiena jamy ustnej w domu – to podstawa w dbaniu o zdrowe zęby i piękny uśmiech, ale czy jest w stanie zagwarantować pełną ochronę od rozwoju chorób, takich jak próchnica czy paradontoza? Może warto słuchać wypowiedzi lekarzy o tym, jak ważna jest wizyta kontrolna u dentysty? Początkowe stadium choroby zazwyczaj jest nie do wychwycenia w domowych warunkach. Przykładowo zmiany próchnicowe mają na początku postać małych, kredowych plamek, których Pacjenci zwyczajnie nie zauważają. Co innego, jeśli zgłoszą się do dentysty. Jego doświadczone oko i nowoczesna aparatura diagnostyczna wyłapią szybko każdą nieprawidłowość.

Dlaczego przeglądy stomatologiczne są ważne?

W jamie ustnej występują bakterie, które zwiększają ryzyko rozwoju zakażeń wirusowych i różnego typu infekcji. Jama ustna jest pewnego rodzaju bramą, przez którą drobnoustroje mogą przedostać się do całego organizmu. To dlatego mówi się, że zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą wpłynąć na rozwój chorób ogólnoustrojowych. To prawda, badania jasno wskazują, że choroby jamy mogą mieć związek z zapalenie stawów, chorobą serca, nerek i przewodu pokarmowego.

Niestety muszę Was nieco zasmucić, systematyczna higiena jamy ustnej w domu to podstawa, ale nie jest w pełni wystarczająca. Należy do tego dodać regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz przeprowadzi tzw. wywiad medyczny, wykona dokładny przegląd zębów, sprawdzi stan dziąseł oraz udzieli wskazówek, jak właściwie o nie dbać.

Taka kontrola u dentysty to także zabiegi profilaktyczne – przede wszystkim profesjonalna higienizacja zębów, czyli skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Oczyszczenie zębów z płytki bakteryjnej i kamienia zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Poza tym wpływa także na estetykę uśmiechu. Zęby są wolne od powierzchniowych przebarwień i złogów kamienia. Kolejną zaletą zabiegów higienizacji jest możliwość rozpoznania niewidocznych wcześniej ubytków.

To kolejny powód, aby wziąć sobie do serca radę stomatologów. Wizyta kontrolna u dentysty (a w tym zabiegi profilaktyczne) powinna odbywać się regularnie, gdyż tylko wtedy pacjent może mieć pewność, że zdrowie jego zębów jest pod stałą kontrolą. Sami nie jesteśmy w stanie dostrzec rozwoju próchnicy, przynajmniej w jej początkowym stadium. Kontrola u dentysty uchroni nas od poważnych, bardziej inwazyjnych zabiegów. Chciałbym tu podkreślić… Leczenie zmian próchnicowych w ich wczesnej fazie rozwoju nie wymaga tzw. borowania. Jest bezinwazyjne, bezbolesne i szybkie. Systematyczne odwiedzanie stomatologa jest więc bardzo opłacalne!

Przebieg badania kontrolnego jamy ustnej

No dobrze, to jak dokładnie przebiegają taka regularna wizyta kontrolna u dentysty? Zakładając, że udajemy się na nią jedynie w celu sprawdzenia stanu zdrowia jamy ustnej, wykonane podczas niej badania nie powinny trwać długo. Jeśli jednak dentysta zauważy ubytek lub inną dolegliwość wymagającą leczenia, zaproponuje stosowne leczenie, co przedłuży czas jej trwania.

Podczas badań kontrolnych lekarz wykonuje

  • zabiegi higienizacji zębów – wykonywane przy użyciu nowoczesnej aparatury stomatologicznej, usuwają osad i kamień nazębny nad- i poddziąsłowy, gdyż może on powodować choroby dziąseł, próchnicę oraz nieprzyjemny zapachu z ust, nie mówiąc już o jego nieestetycznym wyglądzie;
  • badanie kontrolne – szczegółowe sprawdzenie stanu zdrowia wszystkich zębów; dentysta zwraca uwagę także na to, w jakim stanie są wypełnienia, analizuje kondycję dziąseł i całej jamy ustnej;
  • badania diagnostyczne – lekarz może zalecić wykonanie zdjęć RTG, które pozwolą rozpoznać problemy, które trudno jest zauważyć w inny sposób, np. zęby zatrzymane lub ropnie zębowe, ale także próchnicę ukrytą w szparach międzyzębowych; nasz gabinet dysponuje nowoczesną aparaturą diagnostyczną, bezpieczną dla zdrowia pacjentów.

Na koniec mamy dla Was krótką podpowiedź, jak możecie się do takiej wizyty przygotować. Warto przemyśleć wcześniej, czy od ostatniego spotkania u dentysty odczuwacie w jamie ustnej jakieś zmiany. Przykładowo może być to krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, dolegliwości odczuwane spożywania posiłków. Jeśli będzie to Wasza pierwsza wizyta u tego stomatologa, warto przygotować nazwy zażywanych leków oraz aktualne badanie pantomograficzne. Dodam, że aktualne badanie to takie, które zostało wykonane maksymalnie rok wcześniej. Usprawni to pracę lekarza i skróci czas trwania wizyty.

Dodatkowo zachęcamy Was do tego, abyście śmiało zadawali naszym lekarzom pytania oraz zasięgali porady na temat prawidłowego czyszczenia zębów i profilaktyki chorób jamy ustnej. Stomatolog może pomóc dobrać odpowiednią szczoteczkę, nauczyć właściwej techniki szczotkowania zębów lub używania nici dentystycznych, co nota bene wcale nie jest takie oczywiste.

Jak często powinno się odwiedzać stomatologa?

Ja mówię regularnie – Ty słyszysz…? No właśnie, powiedzenie, że wizyty i badania kontrolne powinny się odbywać regularnie jest zbyt ogólne. Regularność to rzecz względna. Dla jednych może oznaczać spotkanie co kilka miesięcy, dla innych – co kilka lat. Aby rozwiać wszelkie niejasności, szczegółowo to teraz omówimy.

Przyjmuje się, że wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinny mieć miejsce co najmniej raz na pół roku. Jednak w przypadku odczuwania bólu zębów lub dziąseł z wizytą nie należy zwlekać, nawet jeśli ostatnia miała miejsce całkiem niedawno. Należy także zaznaczyć, że w przypadku dzieci wizyty kontrolne mogą odbywać się jeszcze częściej. Ma to swoje uzasadnienie. Zęby mleczne narażone są w większym stopniu na próchnicę. Ich powierzchnia jest bardziej nieregularna niż w przypadku zębów stałych, a do tego ich szkliwo jest aż dwa razy cieńsze. Chciałbym także rozwiać mit dotyczący odwiedzania stomatologa przez kobiety w ciąży. W czasie wahań hormonalnych ich dziąsła są szczególnie narażone na stany zapalne, a te mogą prowadzić do kolejnych powikłań. Najlepszym czasem na odwiedzanie dentysty będzie okres tuż przed zajściem w ciążę oraz II jej trymestr.

O zdrowiu jamy ustnej opowiemy szerzej już w kolejnym podcaście. Dziękuję za uwagę i zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka.

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72