Wysłuchaj nas!
Podcast: Jak pozbyć się kamienia nazębnego?
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.
Wysłuchaj nas!
Podcast: Jak pozbyć się kamienia nazębnego?
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.
O kamieniu nazębnym słyszymy sporo – najczęściej w reklamach szczoteczek do zębów oraz w gabinecie stomatologicznym. Niewiele osób jednak wie, czym on właściwie jest i jak powstaje. Jeszcze mniej ma świadomość, jak wielki wpływ może on mieć na nasze zdrowie.
Mimo to jest on jednym z najczęstszych powodów odwiedzania dentysty. Nie tylko ze względów estetycznych.
W tym krótkim podcaście postaramy się przybliżyć Wam najważniejsze kwestie związane z kamieniem nazębnym.
Zacznijmy od podstaw:
Zanim dojdzie do powstawania kamienia nazębnego, na powierzchni zębów formuje się naturalny biofilm – płytka nazębna. Ma ona postać lepkiego, kremowego osadu. Płytkę nazębną zamieszkują bakterie żywiące się cukrem w naszym pożywieniu. W procesie trawienia cukrów wytwarzają one szkodliwe dla naszego szkliwa kwasy, prowadząc do kwasowej erozji zębów.
Najwięcej płytki nazębnej powstaje nocą, dlatego tak ważne jest, by nie pomijać mycia zębów przed snem.
Ale to nie jedyne problemy związane z płytką nazębną. Kiedy nie jest ona regularnie usuwana, dochodzi do jej mineralizacji, a tym samym stwardnienia. I tak właśnie powstaje kamień nazębny.
Można by powiedzieć, że wszystkiemu winna jest nasza ślina – ponieważ to minerały w niej zawarte mineralizują płytkę, przekształcając ją w kamień. Jednak ślina jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem – oczyszcza nasze zęby, utrzymując je w zdrowiu. Należy tu wspomnieć, że kluczowym w tym procesie jest prawidłowe pH śliny. Niskie pH powoduje bowiem coś odwrotnego: demineralizację zębów.
Dlatego tak ważne jest, by dbać o prawidłową dietę. Zbyt duża ilość cukru i częste podjadanie słodyczy lub picie słodkich napojów będzie wpływać na zbyt długie utrzymywanie się kwasowego pH naszej śliny oraz na większe odkładanie się płytki nazębnej.
Jak widzimy więc, to nie ślina jest przyczyną kamienia, lecz niedostateczna bądź niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz nieodpowiednie nawyki żywieniowe.
Kamień nazębny pogarsza stan zębów, powodując ich dalszą demineralizację. Bytuje w nim wiele bakterii, które zakwaszają środowisko w jamie ustnej, doprowadzając do rozwoju próchnicy.
Nagromadzony kamień ma też fatalny wpływ na dziąsła, powodując ich stan zapalny. To wtedy zaczynamy doświadczać ich krwawienia, opuchlizny i tkliwości.
W konsekwencji taki stan często doprowadza do paradontozy – najczęstszej choroby przyzębia, czyli infekcji tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, które polega przede wszystkim na uwolnieniu zębów od kamienia, dochodzi do utraty zębów.
Kamień nazębny ma porowatą strukturę, dlatego z łatwością wychwytuje i zatrzymuje wszelkie barwniki z pożywienia. Powoduje to znaczny problem estetyczny – wzdłuż linii dziąseł i pomiędzy zębami zaczyna formować się żółto-brązowy osad.
Usunięcie kamienia nazębnego – dlaczego powinniśmy zgłosić się do dentysty?
Jak widać, regularne usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne. Pozwoli to utrzymać nasze zęby nie tylko w zdrowiu, ale w ogóle w zębodole!
W gabinecie stomatologicznym do zabiegu usuwania kamienia nazębnego stosuje się przede wszystkim skaler – specjalne urządzenie wykorzystujące technologię ultradźwięków.
Pozostałych po skalingu drobin kamienia nazębnego pozbywa się piaskarka – urządzenie, które pod ciśnieniem wypuszcza piasek stomatologiczny, polerujący powierzchnię zębów i docierający w najtrudniej dostępne miejsca.
Oba zabiegi wchodzą w pakiet higienizacji, która powinna być wykonywana co najmniej co pół roku. Takie profesjonalne oczyszczanie zębów jest idealnym uzupełnieniem domowej higieny.
Nie bez powodu przy usuwaniu kamienia nazębnego w gabinecie wykorzystywana jest specjalna technologia. Domowe usunięcie kamienia nie jest możliwe – ale przez dbanie o właściwą higienę jamy ustnej jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć jego powstawanie.
Należy wyjaśnić jeszcze jedną kwestię: nie da się zupełnie zapobiec formowaniu się kamienia nazębnego. Regularne zabiegi higienizacyjne są więc niezbędne w zapewnieniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
Możemy jednak znacznie ograniczyć jego powstawanie. Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego dotyczy przede wszystkim regularnego i poprawnego mycia zębów. Nasza higienistka pokazuje najlepszą dla Pacjenta technikę szczotkowania i doradza odpowiednie akcesoria, które pomogą usuwać płytkę nazębną.
Pomocna będzie w tym szczoteczka soniczna – jest znacznie skuteczniejsza w czyszczeniu zębów od tradycyjnej i elektrycznej.
Na koniec jeszcze jedna kwestia: do powstawania kamienia nazębnego przyczynia się także palenie papierosów. Mamy nadzieję, że stanie się to dla niektórych z Was kolejną motywacją do rzucenia palenia!
Dziękujemy za wysłuchanie i zapraszamy do obserwowania naszego profilu na Facebooku – możecie tam zgadywać, o czym będzie nasz następny podcast.
Do usłyszenia!
Pacjentów pierwszorazowych, w celu potwierdzenia terminu wizyty bardzo prosimy o wcześniejsze uiszczenie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 50 zł. Koszt ten zostanie później uwzględniony w cenie konsultacji lub leczenia.