Bruksizm – przyczyny, objawy, leczenie

Wysłuchaj nas!

Podcast: Bruksizm – przyczyny, objawy, leczenie


Czas na kolejny odcinek podcastu Dentystaszczecin.eu. Dziś o schorzeniu, które dotyka wielu z nas - a którego obecności możemy nawet nie być świadomi! Tak, część z Was mogła już domyślić się, o czym będzie mowa!

Bruksizm – przyczyny, objawy, leczenie

W obecnych czasach bruksizm to coraz częściej występujące zjawisko. Czym dokładnie jest ten problem i jakie są jego przyczyny? Jak sprawdzić, czy bruksizm dotyczy i nas? A przede wszystkim – jak można go skutecznie leczyć?

Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym podcaście.

Co to jest bruksizm?

Na początek warto wyjaśnić, czym dokładnie jest bruksizm. Jest to schorzenie polegające na niekontrolowanym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Możemy wyróżnić jego dwa rodzaje: bruksizm dzienny i bruksizm nocny.

Bruksizm dzienny to przede wszystkim mimowolne zaciskanie zębów. W związku z tym, że dzieje się to za dnia, Pacjenci są tego świadomi i prędzej czy później zgłaszają się do specjalisty.

Bruksizm nocny to zdecydowanie częstsza forma tego schorzenia. Objawia się jako intensywne zgrzytanie zębami podczas snu. Dostrzegany jest więc zwykle dopiero po czasie – i to jedynie przez bliskie osoby chorego.

Bruksizm – przyczyny

Przejdźmy teraz do przyczyn bruksizmu.

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do jego wystąpienia. Jednym z najczęstszych powodów jest stres. Już wyjaśniamy, jak to wygląda.

W momencie, gdy jesteśmy narażeni na silne emocje, napięcie mięśniowe wywołuje niekontrolowane zaciskanie zębów. Nieprzepracowane emocje i nagromadzony stres przetwarzane są przez nasz mózg głównie podczas snu, dlatego właśnie zgrzytanie zębami występuje zwykle w nocy.

Bruksizm może mieć także swoje podłoże w niewłaściwym ustawieniu zębów, zaburzeniach zgryzu, a także niektórych chorobach neurologicznych.

Bruksizm – objawy

Jak rozpoznać bruksizm?

Osoby, które na niego cierpią , mogą odczuwać częste bóle głowy, szczęki, żuchwy, a także mięśni twarzy. Mogą również doświadczać wrażliwości na gorące i zimne potrawy i napoje oraz zmiany w kształcie zębów, co związane jest z ich ścieraniem się na skutek notorycznego zaciskania i zgrzytania.

Typowym objawem bruksizmu są także szumy uszne, dlatego warto odwiedzić lekarza, jeśli ich doświadczamy.

Jak leczyć bruksizm?

Przejdźmy teraz do najważniejszej części naszego podcastu – leczenia bruksizmu. Istnieje kilka skutecznych metod, które mogą przynieść ulgę Pacjentom cierpiącym na ten problem.

Nakładki na bruksizm

Spersonalizowane nakładki, zwane także szynami relaksacyjnymi, to jedna z najpopularniejszych form leczenia bruksizmu. Noszone w nocy działają ochronnie na zęby, przeciwdziałając szkodliwym skutkom zgrzytania. Dzięki amortyzacji sił nacisku, minimalizują ból i napięcie mięśniowe i zapobiegają ścieraniu się zębów.

Regularne noszenie nakładek znacząco poprawia zarówno komfort snu, jak i ogólną kondycję jamy ustnej.

Ćwiczenia na bruksizm

W leczeniu bruksizmu przydatne są też specjalne ćwiczenia relaksacyjne. Obejmują one techniki rozluźniające mięśnie szczęki i twarzy oraz redukujące napięcie – jak stymulacja kącików ust za pomocą palców, delikatne masowanie mięśni twarzy oraz różne techniki oddechowe i medytacyjne.

Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może pomóc zmniejszyć napięcie mięśniowe, dzięki czemu dolegliwości związane z bruksizmem nie będą tak dokuczliwe.

Jak rozpoznać bruksizm?

Jak więc widzimy, bruksizm może być przez długi czas niedostrzeżony, ponieważ najczęściej występuje w nocy. Omówione objawy, jak bóle głowy czy szumy uszne nie muszą jednoznaczne o nim świadczyć , mogą jednak wskazywać na to, że z naszym narządem żucia dzieje się coś niedobrego. Warto wtedy odwiedzić stomatologa, ponieważ tylko specjalista jest w stanie określić przyczynę naszych dolegliwości.

W Dentystaszczecin.eu w przypadku podejrzenia bruksizmu dokładnie badamy jamę ustną i szukamy jego charakterystycznych oznak, jak nadmiernie napięte mięśnie szczęki, starcia guzków zębowych czy uszkodzenia wypełnień. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak zdjęcie rentgenowskie.

Nie obawiajcie się więc do nas zgłaszać, jeśli macie wątpliwości odnośnie stanu Waszego zdrowia. Dziękujemy Wam za wysłuchanie dzisiejszego podcastu i zapraszamy do kontaktu!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72