Wysłuchaj nas!
Podcast: Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów?
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.
Wysłuchaj nas!
Podcast: Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów?
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.
Czy słyszeliście o białej diecie? Nie jest to kolejna „dieta cud”. Spotkał się z nią na pewno każdy, kto korzystał z profesjonalnego zabiegu wybielania zębów. Biała dieta chroni świeżo wybielone szkliwo przed zmianą barwy. Jej główną zasadą jest spożywanie jedynie tych produktów spożywczych, które nie posiadają barwników, gdyż mogą one wpłynąć na zabarwienie zębów po świeżo wykonanym zabiegu.
Biała dieta zdecydowanie zwiększa powodzenie zabiegu wybielania zębów. Skład stosowanego w zabiegu żelu wybielającego zawiera nadtlenek wodoru lub karbamidu o wysokim stężeniu, który w znacznym stopniu redukuje przebarwienia – nie tylko te powierzchniowe, ale także te znajdujące się pod szkliwem, czyli na zębinie. Efekt wybielenia zębów jest dzięki temu znakomity, jednak trzeba wiedzieć, że w trakcie zabiegu zęby tracą sporo wody, a to sprawia, że zaraz po wybielaniu mają większą tendencję wchłaniania barwników spożywczych. Jeśli zatem nie zastosujemy białej diety, efektami zabiegu nie zdążymy się nacieszyć.
No dobrze, jak w takim razie wygląda biała dieta? Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele produktów spożywczych, które nie zawierają barwników – nabiał, białe mięso, kasze, ziemniaki.
Kolejną dobrą wiadomością jest to, że dieta tego rodzaju nie trwa wiecznie. Po wyznaczonym przez dentystę czasie pacjent może wrócić do dawnego stylu odżywiania się. Najczęściej są to dwa tygodnie. Nasza podpowiedź – zanim udacie się na zabieg, po którym będziecie musieli wdrożyć białą dietę, przygotujcie wcześniej zasoby swojej lodówki na tę zmianę. W sieci znajdziecie także wiele ciekawych przepisów, które sprawią, że Wasze posiłki w tym czasie będą nadal smaczne i pożywne.
Zacznijmy od początku. Przez 2 godziny od zakończenia zabiegu wybielania zębów zalecamy powstrzymać się od jedzenia i picie czegokolwiek. Wykluczone są także takie czynności, jak żucie gumy, płukanie zębów, a już na pewno palenie tytoniu. W tym czasie można jedynie wypić kilka łyków czystej wody.
Przyjmuje się, że przez 48 godzin od zakończenia zabiegu nie należy spożywać produktów zawierających barwniki, w tym także nie pić słodkich, kolorowych napojów gazowanych. Ich barwniki szybko osadza się na powierzchni zęba, która po wybielaniu jest bardziej chropowata.
My jednak zalecamy, aby dla wzmocnienia efektu zasady białej diety przedłużyć, tak jak wcześniej wspominaliśmy, do 2 tygodni. Czasami może to być okres nieco krótszy – to zależy od zastosowanej metody wybielania. Jeżeli nie macie pewności, ile w Waszym przypadku powinna trwać białą dieta, po prostu zapytajcie o to dentystę.
My możemy wyjaśnić, że dieta tego rodzaju powinna być dłuższa w przypadku wybielania nakładkowego – czyli metody wykonywanej pod nadzorem stomatologa, ale nie w gabinecie stomatologicznym, a w warunkach domowych. Polega ona na zakładaniu na zęby indywidualnie dobranych nakładek, wypełnionych wcześniej żelem wybielającym. W takim przypadku białą dietę należy wprowadzić od momentu pierwszej aplikacji żelu na zęby i zachować ją przez cały okres wybielania zębów, a następnie przez kolejnych tyle dni ile trwało noszenie nakładek.
Przede wszystkim należy unikać tych produktów, w przypadku których wyraźnie widać, że posiadają barwniki. A to nie jest trudne do rozpoznania. A zatem czerwone wino, kawa, herbata, czerwone warzywa i owoce, potrawy z przyprawami takimi jak curry, kurkuma, czerwona papryka, a także kolorowe słodycze i soki, czekolada, kakao, a nawet musztarda i keczup – wszystko to musi zniknąć na pewien czas z naszych kuchennych półek.
A co z codzienną higieną jamy ustnej? Uważajcie, aby tego nie przeoczyć! Po wybielaniu zębów płukanki, płyny i pasty mogą mieć jedynie kolor biały. Należy unikać tych produktów, które są barwione np. na niebiesko, zielono, czerwono.
No dobrze wiemy, czego nie jeść. Teraz mała podpowiedź co jeść po wybielaniu zębów. Jakie to „białe produkty” mogą znaleźć się w naszych lodówkach? Jeśli chcecie, możecie to zapisać. Gotowi?
Lista produktów z białej diety:
A zatem obiad w postaci zupy krem z białych warzyw oraz drugiego dania z kurczakiem, ziemniakami i mizerią w roli głównej jest w pełni dozwolony. Uważajcie jedynie na przyprawy.
Pamiętajcie także, aby w tym czasie chronić swoje zęby także od dymu tytoniowego. Nikotyna potrafi szybko zabarwić świeżo wybielone zęby. Jeśli myślicie, że przez ten czas po prostu przerzucić się na papierosy elektroniczne, to możecie się rozczarować. Również one mają wpływ na kolor zębów. A zatem je także należy odstawić na czas trwania białej diety.
Podczas stosowania białej diety owoce i warzywa potrafią przysporzyć najwięcej problemów. Większość z nich jest kolorowa. Niektóre na zewnątrz posiadają intensywny kolor, a w środku są białe i odwrotnie.. Zalecamy unikać głównie owoców takich jak jagody, borówki, wiśnie, porzeczki, jeżyny, maliny oraz przygotowane z nich dżemy, kompoty i konfitury. Co do warzyw „wrogiem” białych zębów są pomidory, marchew, brokuły, buraki, szpinak oraz przygotowane z nich zupy.
Pacjentów pierwszorazowych, w celu potwierdzenia terminu wizyty bardzo prosimy o wcześniejsze uiszczenie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 50 zł. Koszt ten zostanie później uwzględniony w cenie konsultacji lub leczenia.