Afty w jamie ustnej – czym są i jak je leczyć?

Wysłuchaj nas!

Podcast: Afty w jamie ustnej – czym są i jak je leczyć?


Witamy Was serdecznie w kolejnym podcaście Dentystyszczecin.eu. Dzisiaj porozmawiamy o problemie, który dotyka wiele osób - o aftach jamy ustnej.

Afty w jamie ustnej – czym są i jak je leczyć?

Afty to bolesne, płytkie owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej. Występują na języku, podniebieniu, policzkach i wargach pod postacią małych, okrągłych lub owalnych zmian z białym lub szarym dnem oraz czerwoną obwódką.
Kto choć raz je miał, wie, jak bardzo są bolesne. Utrudniają jedzenie, picie i mówienie, a czasami nawet oddychanie. Statystyki pokazują, że aż około 20% populacji regularnie boryka się z aftami w jamie ustnej. To znaczy, że doświadcza ich co 5 osoba!

Problem aft może dotknąć każdego niezależnie od płci, znacznie częściej mierzą się z nim jednak panie.

Przyczyny powstawania aft

Afty mogą mieć różne przyczyny. Jednym z czynników ryzyka jest dziedziczność. Osoby, których rodzice i rodzeństwo cierpieli na nawracające afty, są bardziej narażone na ich wystąpienie.

Inne przyczyny to stres, nieprawidłowa dieta, niewłaściwa higiena jamy ustnej, uszkodzenia mechaniczne (np. odgniecenie lub nadgryzienie błony śluzowej zębem), infekcje wirusowe i bakteryjne, a także choroby układu pokarmowego.

Afty w jamie ustnej – objawy i diagnostyka

Podczas wystąpienia aft na błonie śluzowej policzków, podniebieniu, języku lub wardze, możemy odczuwać dyskomfort, pieczenie i ból. Pociąga to za sobą oczywiście inne konsekwencje, jak trudności w mówieniu oraz jedzeniu.

Bardzo często można także zaobserwować powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.
W przypadku wystąpienia tych objawów, należy udać się do stomatologa lub lekarza rodzinnego. Diagnostyka polega na badaniu jamy ustnej i wywiadzie medycznym. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania laboratoryjne, aby wykluczyć choroby układu pokarmowego lub alergie.

Wśród aft występujących w jamie ustnej wyróżniamy m.in. afty małe, afty duże oraz afty opryszczkopodobne. Leczenie poszczególnych rodzajów wygląda podobnie, jednak każdy z nich ma nieco inne przyczyny – dlatego tak ważna jest profesjonalna diagnostyka. Pomoże nam ona dociec genezy problemu, a tym samym wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne oraz leczenie. Afty to schorzenie, które lubi nawracać, dlatego warto dokładnie poznać problem, by wiedzieć, jak reagować.

Leczenie aft

W leczeniu aft dużą rolę odgrywa łagodzenie objawów i przyspieszenie gojenia się owrzodzeń. Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol, mogą pomóc w łagodzeniu bólu. Leki przeciwwirusowe i antybakteryjne, takie jak acyklowir lub
ery tro-mycyna, są skuteczne w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych,

Można także stosować maści, płyny do płukania jamy ustnej i inne środki miejscowe, które łagodzą ból i przyspieszają gojenie się aft. Ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej oraz zmiany w diecie, takie jak unikanie pikantnych, kwaśnych i twardych pokarmów.

Łagodząco na jamę ustną będą działać też płukanki, które możemy wykonać w domu. Z ziół pomoże nam m.in. rumianek, szałwia, łopian lekarski i liść maliny.
Ulgę powinno również przynieść płukanie ust łagodnym roztworem soli.
Pomocna może także okazać się zwykła czarna herbata – a to za sprawą zawartych w nich tanin, które mają właściwości wysuszające i uśmierzające ból.

Afty w jamie ustnej – podsumowanie

Podsumowując, aftowe zapalenie jamy ustnej to problem, który może wpłynąć na jakość życia, odbierając przyjemność z jedzenia, rozmów, a nieraz zupełnie je uniemożliwiając. Choć afty nie są groźne dla zdrowia, to wymagają leczenia, aby złagodzić ich przykre objawy. Warto zwrócić uwagę na swoją dietę oraz nawyki higieniczne, aby zmniejszyć ryzyko ich powstawania.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej będzie nasilać problem, a dobranie odpowiedniej dla nas pielęgnacji zębów i dziąseł to zadanie tylko dla specjalisty – warto więc w tym celu odwiedzić gabinet stomatologiczny. W naszej klinice higienistki przeprowadzą dla Państwa indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej, który pomoże wam zadbać o zdrowie na co dzień i ograniczyć powstawanie aft.
Chyba wyczerpaliśmy temat!

Dziękujemy za wysłuchanie dzisiejszego podcastu, a w razie, gdybyście mieli pytania, jak zwykle zapraszamy Was do zadawania nam ich na naszym profilu na Facebooku – lub po prostu do nas zadzwońcie! 🙂
Do usłyszenia!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72