Jak działa aparat ortodontyczny?

Wysłuchaj nas!

Podcast: Jak działa aparat ortodontyczny?


Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu DentystaSzczecin.eu. Poniżej znajdziecie również pełną transkrypcję.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Wiemy, że decyzja związana z założeniem aparatu ortodontycznego nie jest łatwa. Dlatego żadna ilość pytań związana z tym tematem nie jest nas w stanie przytłoczyć – na wszystkie chętnie odpowiadamy. Świadomy i zaangażowany Pacjent – takie nastawienie to już połowa sukcesu w leczeniu!
Drugą połowę uzupełniamy my, dlatego dziś odpowiemy Wam na najczęściej zadawane nam pytania w temacie noszenia aparatu ortodontycznego. Opowiemy Wam tym samym, jak wygląda leczenie ortodontyczne w naszym gabinecie i czego możecie się spodziewać.

Kiedy wynaleziono aparat ortodontyczny?

1723 r. – to wtedy francuski stomatolog Pierre Foucharde zastosował innowacyjną metodę prostowania zębów za pomocą złotego paska przeciągniętego przez przestrzenie międzyzębowe.
Tej osobie zawdzięczamy również fotele dentystyczne – choć to może wydawać się nieprawdopodobne, wcześniej Pacjent był leczony na leżąco z głową podtrzymywaną przez kolana lekarza. Dr Fauchard jako pierwszy zaczął przeprowadzać leczenie na krześle. Po dostrzeżeniu zalet takiego trybu pracy, rozpoczął projektowanie specjalnego fotela dentystycznego.
To samo stulecie przyniosło kolejną rewolucję – opracowano pierwsze śruby do aparatów ortodontycznych, dzięki którym, za pomocą sił mechanicznych, można było przesuwać zęby oraz zwężać lub rozszerzać całe łuki zębowe.
I tu dochodzimy do najciekawszej kwestii – jak właściwie wygląda proces prostowania zębów i co sprawia, że aparat ortodontyczny jest w stanie wyleczyć niemal wszystkie wady zgryzu?

Aparat na zęby – jak działa?

Działanie aparatu ortodontycznego oparte jest na prostej zasadzie: wywieranie stałego nacisku na daną tkankę po jakimś czasie powoduje jej przesunięcie. Dotyczy to również kości i zębów. Nawet nasz język jest w stanie przesunąć zęby – to również z tego powodu zalecane jest wyleczenie wszystkich ubytków. Jeśli wyczuwamy w którymś z naszych zębów dziurę, nasz język automatycznie będzie wędrował w te miejsce, co może z czasem zmienić położenie zęba.
Wszystkie części aparatu – łuk, zamki oraz wyciągi – wywierają stały i określony przez lekarza ortodontę nacisk na zęby, stopniowo zmuszając je do zmiany położenia. Najciekawszy proces zachodzi jednak głębiej – w kości. Nie każdy wie, że kościec połączony z naszymi zębami w pewnych warunkach zanika. Ma to miejsce przede wszystkim po utracie zęba.
Te niekorzystne z punktu widzenia zarówno Pacjenta, jak i lekarza zjawisko, ma swoje plusy w innych obszarach stomatologii – właśnie w ortodoncji. W momencie przesuwania zęba, tkanka kostna zanika w dotychczasowym miejscu, ale za to pojawia się w nowym! Dzięki temu można sukcesywnie przesunąć po łuku nawet zęby stałe.
Proces budowy tkanki kostnej zajmuje jednak więcej czasu, niż proces jej zaniku – to dlatego leczenie ortodontyczne wymaga czasu oraz stałego nadzoru lekarza, który umiejętnie dopasuje nacisk aparatu na każdym etapie leczenia. Czas leczenia ortodontycznego zależny jest również od rodzaju aparatu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych – stałe i ruchome

Aparat ortodontyczny stały, zwany również tradycyjnym, jest dostępny w wersji metalowej oraz estetycznej. W naszej klinice Pacjenci mają do wyboru również aparat ortodontyczny ruchomy Clear Aligner. Sekret jego działania również polega na wywieraniu nacisku na zęby, jednak w nieco inny sposób.
Ruchomy aparat ortodontyczny Clear Aligner jest specjalnie wykonaną dla Pacjenta nakładką w trzech rozmiarach, które różnią się od siebie długością. Każdą z nakładek nosi się na innym etapie leczenia, by wywrzeć inny nacisk na zęby. Te działanie wspomagane jest również spersonalizowanymi Power Gripami oraz elastycznymi wyciągami.
Aparaty ruchome nakładkowe przesuwają zęby szybciej, a wizyty kontrolne są rzadsze. Dodatkowo korekta zgryzu za pomocą takiego aparatu ruchomego odbywa się dyskretnie, gdyż nakładki są niesamowicie wygodne i praktycznie niezauważalne dla otoczenia. W każdym momencie można je również zdjąć.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne można nosić w każdym wieku. Jedynym warunkiem jest zadbanie o higienę jamy ustnej i wyleczenie wszystkich zębów. Zarówno choroby miazgi zęba, jak i małe ubytki są przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.

Kiedy zdejmuje się aparat ortodontyczny?

Za pomocą aparatu ortodontycznego uzyskujemy proste zęby średnio w 2 lata po rozpoczęciu leczenia. Należy pamiętać, że po zdjęciu aparatu następuje okres retencji, czyli podtrzymania efektów leczenia. W tym celu nosi się specjalnie zaprojektowaną nakładkę w postaci akrylowej płytki.
W przypadku aparatów ruchomych nakładkowych takich jak Clear Aligner, aparat retencyjny ma postać przezroczystej nakładki.
Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy nieco kwestię działania aparatów ortodontycznych. Zapraszamy do naszej kliniki na ul. 5 Lipca w Szczecinie na indywidualną konsultację, gdzie będziecie mogli wspólnie z lekarzem wybrać aparat specjalnie dla siebie!

DODATKOWE ATUTY NASZEGO GABINETUOUR DENTAL PRACTICE'S ADDITIONAL ADVANTAGESYDERLIGERE FORDELE AF VORES KLINIK
NASZYM PACJENTOM GWARANTUJEMYOUR PATIENTS ARE GUARANTEED THE FOLLOWINGVI GARANTERER VORES PATIENTER

ZAPRASZAMY

Kontakt z nami:

Contact:

Adres:

Address:

  • ul. 5 Lipca 43/2, Szczecin
91 829 72 72