Jaki jest wpływ papierosów na zęby?

Estetyka zębów

Jaki jest wpływ papierosów na zęby?

Dym papierosowy zawiera tytoń i kilka tysięcy innych związków chemicznych, w tym wiele o działaniu rakotwórczym. Nie jest zatem tajemnicą, że palenie papierosów wpływa negatywnie na nasze zdrowie – w tym zdrowie zębów i dziąseł. Stwarza nie tylko poważne problemy natury medycznej, ale także estetycznej, Palenie papierosów odbija się przecież także na wyglądzie naszego uśmiechu. Dziś opowiemy sobie, co dokładnie dzieje się w jamie ustnej osób palących i na co powinny one szczególnie uważać.

Wpływ palenia papierosów na zęby osób palących

Palenie papierosów sprzyja szybszemu odkładaniu się płytki nazębnej. Można zauważyć, że gromadzi się ona na zębach w większych ilościach niż u osób niepalących. Pierwszym powodem takiego stanu rzeczy mogą być po prostu zaniedbania w higienie jamy ustnej, które szczególnie zauważamy u palących mężczyzn. Innej przyczyny szybkiego i większego odkładania złogów nazębnych można szukać w zmniejszeniu wydzielania śliny.

U osób palących zauważamy wysychanie śluzówki jamy ustnej i redukcję wydzielania śliny. A ta jest dla zdrowia naszej jamy ustnej bardzo ważna. Suchość w ustach prowadzi do próchnicy, powoduje nieprzyjemny zapach z ust i choroby przyzębia. Mniejsze ilości śliny to mniejsze możliwości spłukania z zębów niebezpiecznych związków, zawartych w dymie papierosowym. Dodatkowo nikotyna i dym papierosowy obniżają pH jamy ustnej. W normalnej sytuacji, gdy po jedzeniu spada naturalne pH w ustach, dzięki ślinie po krótkim czasie wraca ono do normy. W ten sposób chroni ona zęby przed działaniem bakterii próchnicotwórczych. Przy jej ograniczonym wydzielaniu ochrona ta jest zredukowana.

Palenie papierosów sprawia także, że w jamie ustnej wzrasta temperatura, a co za tym idzie – tkanki są narażone na częste mikro oparzenia i zmiany zapalne. Nieleczone bywają bardzo groźne, gdyż zwiększają ryzyko rozwoju owrzodzeń, nadżerek, a nawet nowotworu. Jeśli stomatolog zauważy pierwsze oznaki takich zmian, najlepszą reakcją będzie rzucenie palenia – co jak niektórzy wiedzą nie jest takie proste.

Kolejnym negatywnym czynnikiem jest niekorzystny wpływ palenia tytoniu na metabolizm witaminy C. Jest ona jednym z najsilniejszych antyoksydantów, który m.in. chroni przyzębie przed wolnymi rodnikami i zapobiega krwawieniom z dziąseł. Niedobór witaminy C to prosta droga do kruchości szkliwa i zmian w miazdze zębów.

Powinniśmy także wspomnieć o względach estetycznych. Dym papierosowy sprawia, że w punktach styku zębów i w okolicach przyzębia powstaje ciemny, mocno widoczny nalot. Niegdyś białe zęby stają się wyraźnie żółte. Przebarwienia tego typu są niestety trwałe, a więc nie znikną nawet po rzuceniu nałogu. Co więcej, nałogowi palacze pozbawiają się nie tylko estetyki uśmiechu, ale również częściowo zdolności odczuwania smaków i zapachów. Warto zadać sobie pytanie, czy nałóg rzeczywiście jest wart takich poświęceń?

Nikotyna, a choroby przyzębia

Jak widać istnieje wiele powiązań między paleniem papierosów a chorobami przyzębia. Nikotyna znacząco wpływa na rozwój tego typu schorzeń, szczególnie paradontozy. Wystarczy połączyć szybsze i większe odkładanie się kamienia nazębnego z niedotlenieniem komórek błony śluzowej jamy ustnej, a wynik układa się sam.

Choroby przyzębia prowadzą natomiast do obniżania się poziomu kości wyrostka zębodołowego, odsłaniania szyjek zębowych, ruchomości zębów, a w konsekwencji do przedwczesnej ich utraty. Co ciekawe, charakterystyczne dla chorób przyzębia jest krwawienie dziąseł. Zazwyczaj jest ono takim sygnałem ostrzegawczym, że z dziąsłami dzieje się coś niedobrego. Jednak u palaczy krwawienie to jest znacznie mniejsze, przez co często przeoczają oni to naturalne ostrzeżenie.

Należy także podkreślić, że choroby przyzębia u osób palących papierosy przebiegają z większą dynamiką niż u osób niepalących. Badania potwierdziły, że istnieje zależność pomiędzy liczbą palonych papierosów a stopniem nasilenia choroby.

Zadbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej

Najlepszym sposobem dbania o zęby przez osoby palące byłoby rzucenie nałogu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, zachęcamy do ograniczenia ilości wypalanych papierosów. Spowolni to negatywne procesy zachodzące w organizmie palacza.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na właściwą higienę jamy ustnej, zwłaszcza na dokładne i systematyczne usuwanie płytki nazębnej. Codzienne szczotkowanie, nitkowanie zębów i stosowanie płynu do płukania to obowiązkowa podstawa. Idealnie byłoby, gdyby mycie zębów i dziąseł miało miejsce po każdym wypalonym papierosie.

Priorytetowo należy także traktować regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Wielokrotnie już wspominaliśmy, że powinny one mieć miejsce co najmniej raz na pół roku. Częste zabiegi profilaktyczne, takie jak profesjonalna higienizacja zębów, nie dopuszczą do gromadzenia się złogów kamienia nazębnego i rozwoju przewlekłych stanów zapalnych tkanek przyzębia.

Na koniec warto wspomnieć o papierosach elektronicznych, które dość często wybierane są jako zdrowszy zamiennik papierosów tradycyjnych. Czy ich dym rzeczywiście nie ma żadnego wpływu na zdrowie zębów i dziąseł? W ośrodkach naukowych w wielu miejscach na świecie przeprowadzono pod tym kątem niezależne badania. Wykazały one, że e-papierosy są także niebezpieczne dla komórek błon śluzowych w jamie ustnej. Odpowiadają one za uszkodzenia tkanek, częste infekcje i stany zapalne, powstanie chorób przyzębia, a także zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów.

Nasz dzisiejszy podcast pozwolę sobie zakończyć zachęceniem do porzucenia nałogu, niezależnie od tego, czy są to papierosy tradycyjne, czy elektroniczne. Zapraszam także na nasze kolejne nagrania.

Zobacz również
Estetyka zębów

Przebarwienia zębów

Estetyka zębów

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów?

Estetyka zębów

Licówki na zęby – sposób na nowy, piękny uśmiech!

Nasi pacjenci o Nas!

Sprawdź komentarze!

zapraszamy

Kontakt

Odwiedź nas i przekonaj się, że wizyta u dentysty może być przyjemnym doświadczeniem! Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i serdecznej atmosferze, zadbamy o Twój uśmiech w sposób profesjonalny i pełen troski.

pon. - pt. 8:00 - 20:30
sob. 9:00 - 15:00

Nasz numer konta:

mBank
47 1140 2004 0000 3502 7628 2432
Dentystaszczecin.eu

Napisz do nas

Rejestracja online

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę, wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w mgnieniu oka!