2 maja 2023
Jak dbać o protezę zębową?
Często zdarza się, że Pacjenci posiadający protezę zębową nie wiedzą, jak należy o nią dbać, co prowadzi do różnych problemów. Niestety, wciąż popularne są takie metody, jak wkładanie protezy na noc do szklanki z wodą. Zdecydowanie Wam je odradzamy. 🙂
Postaramy się dziś przekazać Wam najważniejsze informacje na temat dbania o protezę, czyli tzw. sztuczne zęby, by pomóc Wam zarówno w przedłużeniu jej żywotności, jak i w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.
Dbanie o protezę nie jest bowiem skomplikowane, a zastosowanie się do podstawowych zasad jej pielęgnacji pozwoli Wam cieszyć się pięknym uśmiechem na długo.
Spis treści
- Rodzaje protez zębowych
- Codzienna higiena jamy ustnej z protezą zębową
- Proteza zębowa - ewentualne problemy
- Protezy zębowe - podsumowanie
Rodzaje protez zębowych
Wyróżniamy trzy główne podziały protez zębowych, dzięki czemu możemy dopasować te uzupełnienia protetyczne idealnie do każdego, nawet najbardziej wymagającego przypadku.
Po pierwsze, protezy różnią się między sobą ze względu na liczbę zębów, jaką zastępują. Wyróżniamy więc protezy całkowite oraz protezy częściowe. Proteza całkowita, jak sama nazwa wskazuje, będzie zastosowana w przypadku bezzębia całkowitego. Proteza częściowa będzie idealnym rozwiązaniem podczas konieczności uzupełnienia braku części zębów – najczęstszym rozwiązaniem w tym przypadku jest proteza szkieletowa.
Kolejny podział decyduje o formie założenia protezy. Wyróżniamy tu protezy zębowe stałe oraz protezy ruchome. Protezy stałe mocowane są w jamie ustnej Pacjenta na stałe – bez możliwości ich samodzielnego wyjęcia. Analogicznie zastosowanie protez ruchomych umożliwia Pacjentom ich swobodne zdejmowanie.
Ostatni podział mówi o rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest proteza zębowa. Tutaj wyróżniamy głównie takie rozwiązania, jak proteza akrylowa, proteza akronowa i proteza nylonowa.
Należy nadmienić, że protezy akrylowe częściowe i całkowite cieszą się największą popularnością.
Oczywiście każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, a dobór odpowiedniej protezy zębowej powinien być przeprowadzony przez lekarza stomatologa lub protetyka. Ważne jest, aby proteza była idealnie dopasowana do jamy ustnej, co zapobiegnie problemom z jej użytkowaniem.
Codzienna higiena jamy ustnej z protezą zębową
Każdego dnia należy dokładnie czyścić protezę zębową – przynajmniej rano i wieczorem, choć idealnie byłoby robić to po każdym posiłku. Czyszczenie protezy każdorazowo po jedzeniu poza oczywistymi względami estetycznymi ma jeszcze jedną zaletę – będziemy mogli w pełni cieszyć się jedzeniem. Pozostałości pożywienia na protezie mogą bowiem z łatwością zmienić smak kolejnego posiłku.
Do czyszczenia protezy należy używać miękkiej szczoteczki i specjalnego płynu do czyszczenia protez. Płyn należy nanieść na szczoteczkę i delikatnie przetrzeć każdego zęba, a następnie dokładnie spłukać wodą. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym używaniu nici dentystycznej oraz płukanek.
Jak już wspomnieliśmy na początku, nie należy zostawiać na noc protezy w szklance z wodą. Takie środowisko sprzyjałoby rozwojowi szkodliwych patogenów. Zamiast tego proteza powinna być przechowywana w suchym i szczelnym pojemniku.
Proteza zębowa – ewentualne problemy
Noszenie protezy może czasem sprawiać pewne problemy. Do najczęstszych należą ból lub dyskomfort, podrażnienia dziąseł, problemy z jedzeniem oraz nieprawidłowe dopasowanie protezy objawiające się np. jej spadaniem.
Aby tego wszystkiego uniknąć, należy właściwie dbać o protezę, przestrzegać zaleceń lekarza stomatologa i regularnie chodzić na wizyty kontrolne. Ponadto należy unikać bardzo twardych, klejących i gorących pokarmów oraz ostrożnie wkładać i wyjmować protezę.
Stosując się do tych wszystkich wskazówek, nie powinniśmy mieć z naszą protezą żadnych problemów.
Protezy zębowe – podsumowanie
Jak widać, dbanie o protezę nie jest trudne – wystarczy jedynie stosować się do kilku prostych zasad i zachować w tym systematyczność. Podczas pielęgnacji należy pamiętać, że troska o protezę zębową jest równie ważna jak troska o naturalne zęby.
Jeśli będziemy o protezę należycie dbać, odwdzięczy się nam ona maksymalną żywotnością. Wymiana protezy ruchomej jest nieuchronna, jednak przy właściwym użytkowaniu i pielęgnacji powinna nam ona służyć nawet 5 lat.
W przypadku protez stałych również mamy ogromny wpływ na ich żywotność – jeśli będziemy stosować się do wszystkich zaleceń odnośnie higieny, a także zadbamy o właściwy tryb życia (m.in. unikanie papierosów i alkoholu), noszona proteza zwykle jest rozwiązaniem dożywotnim.
Zachęcamy Was do zadawania nam pytań na naszej stronie na Facebooku, a także do kontaktu telefonicznego – chętnie odpowiemy na każde Wasze pytanie dotyczące protez. Zdrowe zęby i świetne samopoczucie naszych Pacjentów są dla nas priorytetem, dlatego zawsze służymy Wam pomocą i wiedzą.
Do usłyszenia w następnym podcaście!