Co to jest endodoncja?

Endodoncja

Co to jest endodoncja?

Leczenie endodontyczne ma na celu uratować chorego zęba przed ekstrakcją. Nie jest więc standardowym postępowaniem zachowawczym. Potrzeba leczenia kanałowego zachodzi, kiedy dojdzie do zapalenia wrażliwego wnętrza zęba, czyli miazgi.
Zwykle przyczyną takiego stanu rzeczy są zaawansowane zmiany próchnicze oraz – musimy to przyznać z bólem – zwlekanie z wizytą u stomatologa. Jeśli jednak doszło do tak poważnej sytuacji, nie obawiajcie się leczenia endodontycznego. Obecnie przeprowadzamy je niezwykle szybko i sprawnie dzięki zaawansowanym sprzętom, takim jak mikroskop stomatologiczny oraz nowoczesne techniki znieczuleń.
By jeszcze bardziej oswoić Was z tematem, opowiemy Wam teraz pokrótce, jak wygląda leczenie kanałowe w naszej klinice.

Jakie wyróżniamy etapy leczenia kanałowego?

Zanim przejdziemy do otwarcia wnętrza komory zęba, wykonujemy punktowe zdjęcie RTG, by ocenić stan, wygląd i rozmieszczenie kanałów zęba.
W leczeniu endodontycznym kluczowa jest najwyższa precyzja. Endodoncja mikroskopowa w naszej klinice pozwala nam na powiększenie leczonego zęba nawet o 25 razy. Dzięki pracy z mikroskopem lekarz endodonta może opracowywać kanały z niezwykłą dokładnością, co bezpośrednio przekłada się na skutecznie i szybko wyleczone zęby.
Wygląd kanałów zębowych jest indywidualną cechą – najprostsze jest leczenie zębów przedtrzonowych oraz zębów przednich, mają bowiem one po 1-2 kanały. W przypadku zębów trzonowych leczenie endodontyczne jest trudniejsze, posiadają one bowiem trzy kanały (lub więcej) o złożonym przebiegu.
Po zmierzeniu długości kanałów korzeniowych lekarz przystępuje do ich oczyszczania z zainfekowanej miazgi. Kolejnym etapem jest ich wypełnienie gutaperką – to bezpieczny preparat pochodzenia roślinnego.
Po dokładnym zamknięciu kanałów korzeniowych jeszcze raz wykonujemy zdjęcie RTG, by upewnić się, że leczenie endodontyczne przebiegło prawidłowo i korzenie są szczelnie wypełnione.

Endodoncja – czy leczenie kanałowe boli?

Opracowanie kanałów korzeniowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego cała procedura jest dla Pacjenta zupełnie bezbolesna. W naszej klinice stosujemy nowoczesne znieczulenie komputerowe, dzięki czemu nawet sam moment podawania środka znieczulającego nie wywołuje żadnego dyskomfortu.

Kiedy jest konieczne leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe jest niezbędne, kiedy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, czyli silnie unerwionego wnętrza zęba lub do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych – czyli miejsc tuż przy korzeniu.
Endodoncja uratuje też ząb, kiedy doszło do obumarcia miazgi zęba. Może to nastąpić wskutek urazu mechanicznego – np. podczas upadku. Niestety coraz bardziej powszechny bruksizm również może uszkodzić głębokie struktury zęba i doprowadzić do martwicy miazgi.

Jak długo żyje ząb po leczeniu kanałowym?

Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy, ponieważ pozbawia się go nerwów i naczyń krwionośnych. Nie znaczy to jednak, że nie może zaatakować go próchnica, dlatego niezwykle ważna jest jego prawidłowa odbudowa protetyczna. Naszym zadaniem jest odtworzyć ząb w taki sposób, by nie tylko wyglądał jak prawdziwy, ale by również tak się zachowywał.
Dzięki temu nacisk podczas żucia będzie rozkładał się równomiernie, nie powodując uszkodzenia zęba. Reszta należy do Was, Pacjentów – przy wzorowej higienie jamy ustnej prawidłowo wyleczony endodontycznie i odbudowany protetycznie ząb może z powodzeniem służyć nawet do końca życia.

Nasi pacjenci o Nas!

Sprawdź komentarze!

zapraszamy

Kontakt

Odwiedź nas i przekonaj się, że wizyta u dentysty może być przyjemnym doświadczeniem! Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i serdecznej atmosferze, zadbamy o Twój uśmiech w sposób profesjonalny i pełen troski.

pon. - pt. 8:00 - 20:30
sob. 9:00 - 15:00

Nasz numer konta:

mBank
47 1140 2004 0000 3502 7628 2432
Dentystaszczecin.eu

Napisz do nas

Rejestracja online

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę, wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w mgnieniu oka!