29 września 2023
Czy torbiel na dziąśle jest groźna? Wpływ na zdrowie jamy ustnej
Torbiel na dziąśle to mała zmiana w jamie ustnej, która niestety może spowodować spore problemy…
Czym są torbiele? Jak wpływają na zdrowie naszej jamy ustnej? W jaki sposób się je leczy? O wszystkim opowiemy Wam w dzisiejszym podcaście!
Spis treści
- Czym jest torbiel na dziąśle?
- Jak wygląda torbiel na dziąśle?
- Torbiel na dziąśle - przyczyny
- Czy torbiel jest groźna?
- Leczenie torbieli na dziąśle
- Wskazówki dla słuchaczy
Czym jest torbiel na dziąśle?
Torbiel na dziąśle to patologiczna jama wypełniona wydzieliną lub gazem. Zwykle umiejscowiona jest w tkankach okołowierzchołkowych zęba.
Torbiel jest jednym z najczęściej spotykanych problemów w obrębie jamy ustnej. Niestety, najczęściej rozwija się ona powoli i bezobjawowo i zostaje wykryta zupełnie przypadkowo podczas diagnostyki radiologicznej.
Dopiero po jakimś czasie, w miarę powiększania się, powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Należy do nich przede wszystkim silny ból zęba lub zębów – w zależności od tego, gdzie położona jest zmiana. Dolegliwości bólowe nasilają się przy nacisku, więc jedzenie jest utrudnione.
Jak wygląda torbiel na dziąśle?
Torbiel na dziąśle może przybierać różne rozmiary i kształty. Swoim wyglądem przypomina wypełnioną płynem kroplę lub pęcherz.
Podczas jej rozrastania się pojawia się opuchlizna i uwypuklenie dziąsła lub kości w jej okolicy, co powoduje oczywiście widoczną asymetrię twarzy. Jeśli torbiel rozwija się przy korzeniach górnych zębów, takie wybrzuszenie może wystąpić także w okolicy nosa.
Torbiel na dziąśle – przyczyny
Zwykle przyczyną takiej zmiany w jamie ustnej jest utajony stan zapalny utrzymujący się przez dłuższy czas. Inną przyczyną może być uraz mechaniczny, niedoleczony ząb po leczeniu kanałowym, korzenie zgorzelinowe lub martwica miazgi.
Bardzo często wygląda to tak, że torbiel na dziąśle zaczyna rozwijać się z powodu silnie zniszczonego próchnicą zęba wymagającego leczenia kanałowego. Jeśli objawy nie są wyjątkowo dokuczliwe, Pacjent może stale przekładać wizytę u dentysty i tym samym odwlekać moment rozpoczęcia leczenia.
Niestety im dłużej trwa stan zapalny, tym większe prawdopodobieństwo, że torbiel się rozwinie.
Musimy tu także wspomnieć o ważnej grupie torbieli – tzw. torbielach zawiązkowych, które powstają podczas rozwoju zęba. Najczęstszym przypadkiem takiej zmiany są ósemki zatrzymane w kości.
Czy torbiel jest groźna?
Przede wszystkim należy podkreślić, że każda torbiel na dziąśle wymaga interwencji lekarza stomatologa. Rozrastająca się zmiana może spowodować przemieszczenie się i rozchwiania zębów, a także resorpcję korzenia i ubytek kości.
Zawsze też przypominamy, że dużych rozmiarów torbiel to ogromne obciążenie dla kości. Kość pod jej naporem może nawet pęknąć.
Niestety konsekwencje bywają jeszcze gorsze – zdarza się, że niewykryta i nieleczona torbiel na dziąśle przekształca się w nowotwór.
Leczenie torbieli na dziąśle
Metoda leczenia zależna jest od wielkości, charakteru i rodzaju zmiany.
Małą i w porę wykrytą torbiel na dziąśle możemy usunąć bez żadnych szkód dla organizmu.
W przypadku zaawansowanych zmian konieczne może być usunięcie części kości szczęki lub żuchwy, a następnie uzupełnienie tych ubytków materiałami kościozastępczymi.
Duże torbiele często wymagają także leczenia dwuetapowego: najpierw je odbarczamy, by nie stworzyć ryzyka osłabienia kości lub jej złamania, a dopiero po jakimś czasie, kiedy rozmiar torbieli się zmniejsza, przystępujemy do jej całkowitego usunięcia.
Każdorazowo podczas procesu leczenia wykonujemy badanie histopatologiczne, które ma na celu określenie charakteru torbieli, a tym samym postawienie ostatecznej diagnozy.
Bardzo często okazuje, że ząb, który spowodował powstanie torbieli, kwalifikuje się do usunięcia. W Dentystaszczecin ratujemy każdego zęba, dlatego zanim zdecydujemy o ekstrakcji, przeprowadzamy szczegółową ocenę jego stanu.
Wskazówki dla słuchaczy
Oczywiście i przede wszystkim – przypominamy o wizytach kontrolnych. To one są naszym największym sprzymierzeńcem w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Wczesne wykrycie torbieli nie tylko uchroni nas przed bólem i opuchlizną, ale przede wszystkim nie narazi nas na poważne konsekwencje zdrowotne.
Jeśli zaś zauważycie jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak ból czy obrzęk, nie zwlekajcie – skonsultujcie się ze stomatologiem i powiedzcie mu o nich. W naszym gabinecie Pacjentów z takimi objawami traktujemy priorytetowo.
Pamiętajcie, że im większe ubytki w tkankach, tym dłuższy proces leczenia. Torbiel na dziąśle nie zniknie sama, a pozostawienie jej samej sobie oznacza nieuchronne niszczenie tkanek wokół – łącznie z kośćmi.
Miejcie to wszystko na uwadze i dbajcie o siebie! W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, jesteśmy dla Was dostępni osobiście w naszym gabinecie w Szczecinie, a także telefonicznie, mailowo i na naszym profilu na Facebooku.
Dziękujemy za wysłuchanie i do usłyszenia następnym razem!