22 listopada 2022
Higiena jamy ustnej u noworodka – jak prawidłowo o nią zadbać?
Pojawienie się pierwszego ząbka u naszej pociechy to ważne wydarzenie. Pojawia się też wtedy pytanie: jak dbać o jego zęby, by rosły zdrowe? To bardzo istotna kwestia, jednak higiena jamy ustnej malca jest niemniej ważna zanim jeszcze pojawią się pierwsze zęby. Jak o nią dbać od dnia narodzin? O tym w dzisiejszym podcaście!
Spis treści
- Higiena jamy ustnej niemowlaka - co robić zanim wyjdą pierwsze zęby mleczne
- Higiena jamy ustnej noworodka - mycie dziąseł w praktyce
- O higienę jamy ustnej niemowlaka należy dbać również po wyjściu zębów mlecznych
- Dlaczego zdrowie jamy ustnej dziecka jest takie ważne?
- Zadbaj o higienę jamy ustnej noworodka w naszym gabinecie
Higiena jamy ustnej niemowlaka – co robić zanim wyjdą pierwsze zęby mleczne
Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło jeszcze czterech miesięcy, najprawdopodobniej nie ma jeszcze ząbków. To niezwykle ważny czas w jego rozwoju, podczas którego nie można pomijać mycia oraz masażu dziąseł. Dlaczego to tak istotne?
Po pierwsze: w dziąsłach są już zawiązki zębów – co więcej, rozwijają się one już w 4. miesiącu życia płodowego! Ich delikatne masowanie poprawia ich ukrwienie i przyczynia się do prawidłowego rozwoju szczęk.
Po drugie: Oczyszczając dziąsła dziecka, usuwamy resztki pokarmu, które mogłyby doprowadzić do stanu zapalnego. Nawet jeśli maluch pije tylko mleko matki, nie powinno ono zalegać w jego jamie ustnej.
Po trzecie: przyzwyczajanie malca do codziennej higieny jamy ustnej od pierwszych dni życia oswaja go z ingerencją w tę intymną strefę. Wyrabia także dobre nawyki – zarówno u niego, jak i u nas. Jeśli zaczniemy oczyszczać buzię dziecka od wewnątrz dopiero po wyrżnięciu pierwszych ząbków, możemy natrafić na jego lęk i opór.
Jeśli więc chcesz właściwie zadbać o dziąsła swojej pociechy, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać, usiądź z nią wygodnie i słuchaj dalej! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez higienę jamy ustnej. Przygotuj sobie tylko ciepłą, przegotowaną wodę i czyste waciki, gazy lub pieluszkę tetrową.
Higiena jamy ustnej noworodka – mycie dziąseł w praktyce
Posadź sobie maluszka na kolanach i oprzyj jego główkę o swoją klatkę piersiową. Możesz również położyć go na przewijaku. My polecamy jednak trzymanie dziecka na sobie – bliższy kontakt fizyczny je bardziej rozluźni.
Zadbaj o spokojną atmosferę i pełen komfort dziecka. Nie spiesz się. Higiena jamy ustnej ma być dla malucha przyjemna – wierz nam, zaprocentuje to na całe lata! Możesz włączyć też relaksacyjną muzykę, jednak dla dziecka sam Twój łagodny ton głosu będzie kojący.
- Nałóż materiał na palec wskazujący i zmocz go w wodzie.
- Wykonując lekko okrężne i bardzo delikatne ruchy, przetrzyj jedno dziąsło na całej jego długości. Powinno to trwać ok. minutę.
- Zmień materiał na nowy i kolejną minutę poświęć na taki sam masaż drugiego dziąsła.
- Na koniec upewnij się, że wnętrze jamy ustnej jest już czyste.
To wszystko! Jeśli dziecko jest zadowolone – sukces podwójny. Taki rytuał powinien być przeprowadzany przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli jednak masz możliwość robić to częściej, myj dziąsła maluszka po każdym dziennym karmieniu.
O higienę jamy ustnej niemowlaka należy dbać również po wyjściu zębów mlecznych
Jak się do tego zabrać? Wbrew pozorom to całkiem łatwe: po prostu zmieniamy bawełniany materiał na miękką szczoteczkę dla niemowląt. Najwygodniejsza będzie szczoteczka w formie nakładki zakładanej na palec. Najważniejsze jest jednak to, by miała miękkie włosie i była dopasowana wielkością i kształtem do jamy ustnej maluszka.
Czyścimy delikatnie ząbek z każdej strony, wykonując lekko okrężne i wymiatające ruchy – od dziąseł w kierunku korony. Nie trzemy i nie dociskamy szczoteczki, by nie sprawić dziecku bólu i nie zrazić go do mycia. Bezzębne partie dziąseł nadal delikatnie przecieramy czystą ściereczką.
Dbanie w ten sposób o jamę ustną malca nie tylko ją oczyszcza, ale także przynosi mu ulgę w trudnym czasie ząbkowania.
A co z pastą? Jeśli dopiero zaczynamy szczotkować dziecku zęby, należy przez kilka dni używać samej wody. Ewentualnie słabego naparu z rumianku – złagodzi dolegliwości związane z ząbkowaniem. Dopiero po tym czasie przerzucamy się na pastę. Należy pamiętać, że musi to być środek przeznaczony specjalnie dla niemowląt – pasty dla dorosłych będą zbyt agresywne.
Czy wybrać pastę z fluorem? My radzimy wstrzymać się z tym do momentu, aż nasza pociecha nauczy się poprawnie wypluwać pastę.
Dlaczego zdrowie jamy ustnej dziecka jest takie ważne?
Prawidłowa higiena jamy ustnej już w okresie niemowlęcym przyczynia się do poprawnego rozwoju narządu żucia, a także całego organizmu. Zanim jeszcze wyłonią się zęby mleczne, buzia Twojego dziecka jest przygotowywana na późniejszą naukę gryzienia, żucia, mowy. Prawidłowe wzorce i zbudowanie właściwych nawyków higieny wspiera te procesy, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju kości, mięśni i więzadeł.
Czyszczenie jamy ustnej zachowuje także prawidłowe pH i zapobiega rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, które mogłyby zaatakować także resztę organizmu. Ponadto budujemy w ten sposób zdrowe nawyki – ucząc dziecko zarówno domowej higieny, jak i przyzwyczajając je do wizyt u stomatologa.
Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że nie warto zbytnio dbać o mleczne zęby, skoro i tak szybko wypadną. Nic bardziej błędnego! Mleczaki odgrywają szalenie istotną rolę w rozwoju dziecka. Przede wszystkim utrzymują szczękę w miejscu. Tworzą też otwory, dzięki którym mogą prawidłowo wyrzynać się zęby stałe.
Z tego powodu przedwcześnie utracone mleczaki – co jest częstą konsekwencją próchnicy – prowadzą do nieprawidłowego wyrośnięcia zębów stałych. Konsekwencją może być wada zgryzu, niedorozwój szczęki lub zatrzymanie wzrostu kości.
Należy też pamiętać, że próchnica u dzieci ma ostry przebieg i bardzo szybko atakuje miazgę zęba. Jednak po wypadnięciu zainfekowanego mleczaka problem próchnicy się nie kończy – z łatwością przenosi się ona na wyłaniające się zęby stałe.
Zadbaj o higienę jamy ustnej noworodka w naszym gabinecie
W DentystaSzczecin.eu higieną jamy ustnej zajmujemy się już od pierwszego miesiąca życia dziecka. Organizujemy konsultacje z ortodontą, by każdy rodzic mógł sprawdzić, czy buzia jego pociechy rozwija się prawidłowo. Przeprowadzamy też wizyty adaptacyjne po wyrżnięciu się pierwszego ząbka. Wprowadzamy w ten sposób dziecko w świat zdrowia, z czasem zaciekawiając go wiedzą o własnym ciele i ucząc troski o siebie.
Pokazujemy także rodzicom, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej dziecka. Przeprowadzamy instruktaże higieny i pomagamy w wyborze odpowiedniej szczoteczki i pasty.
Zdrowie dziecka zaczyna się od jamy ustnej. Przyjdź do nas ze swoją pociechą – zadbamy o to, by rosła prawidłowo!