30 września 2022
Uczulenie na implanty zębowe – objawy i przeciwdziałania
Wstawianie implantów zębowych to bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie w przypadku braków w uzębieniu. Dzięki nim możemy na powrót cieszyć się harmonijnym uśmiechem – zwykle do końca życia, bowiem te cechuje niesamowita trwałość. Implanty zębowe zapewniają też pełną funkcjonalność narządu żucia, idealnie naśladując korzeń zęba. Są też doskonale tolerowane przez nasz organizm. Jednak tutaj zdarzają się wyjątki. Uczulenie na implanty zębowe jest bardzo rzadkie, warto jednak być tego świadomym, by rozpoznać jego objawy, a przede wszystkim – by móc mu zapobiec. O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym podcaście!
Spis treści
- Implanty zębowe - z czego są zrobione?
- Co w implantach zębowych może wywołać reakcję alergiczną?
- Jakie objawy towarzyszą uczuleniu na implanty zębowe?
- Co robić, gdy implanty zębowe wywołują alergię?
Implanty zębowe – z czego są zrobione?
Implanty zębowe wykonywane są z tytanu oraz z cyrkonu. Oba tworzywa są materiałami o stuprocentowej biozgodności z naszym organizmem.
Cyrkon to minerał, który występuje w naturze pod postacią kryształów. Czysty cyrkon swoim wyglądem przypomina diament. By wykonać z niego implant, przekształca się go do jasnego dwutlenku cyrkonu. Implanty cyrkonowe są bardzo twarde i wytrzymałe, a kolorem przypominają naturalne zęby. Dwutlenek cyrkonu jest dla nas obojętny i nie wchłania się do naszych tkanek, dlatego zakładanie implantu zęba wykonanego z cyrkonu jest dla nas w pełni bezpieczne.
A jak ma się sprawa z implantami tytanowymi? Jest to najpopularniejszy rodzaj implantów. Wykonywane są, jak sama nazwa wskazuje, z tytanu, który pomimo swojej metalicznej barwy rzadko bywa problemem estetycznym. Górna część implantu pokryta jest koroną w kolorze zęba, a dolna w całości pokryta dziąsłem. Do odsłonięcia się szarej barwy implantu tytanowego dochodzi tylko przy chorobach dziąseł.
Tytan, podobnie jak cyrkon, cechuje wysoka twardość i trwałość, a także biozgodność z ludzkim organizmem. Co jest zatem problemem i dlaczego u niektórych osób rozpoznaje się uczulenie na implanty zębowe?
Co w implantach zębowych może wywołać reakcję alergiczną?
Spotykamy się z sytuacjami, kiedy wstawianie implantów zębowych z tytanu wywołuje nadwrażliwość lub uczulenie u Pacjenta. Ten problem występuje u zaledwie 0,5-1 % populacji. Problemem nie jest jednak tytan, lecz domieszki innych metali, które wykorzystuje się czasem w produkcji implantów tytanowych. Mowa głównie o niklu, palladzie, chromie, kobalcie, wanadzie oraz molibdenie. Najwyższy wskaźnik uczuleń odnotowuje się na nikiel. Pallad i kobalt są niedaleko za nimi.
Nie oznacza to oczywiście, że implanty zębowe wykonane z tytanu to coś, czego należy bezwzględnie unikać. Powinniśmy natomiast przykładać dużą wagę do ich jakości. Im wyższa czystość wykorzystanego do ich produkcji tytanu, tym większą mamy pewność, że nasz organizm go zaakceptuje. Czysty tytan w kontakcie z kością doskonale się z nią biokomponuje, wspomagając jej gojenie.
Jakie objawy towarzyszą uczuleniu na implanty zębowe?
Nadwrażliwość na stopy metali dodawanych do implantów tytanowych może przybierać różne formy. Najczęściej obserwuje się zaczerwienienie i opuchliznę błon śluzowych jamy ustnej. Pacjent może się również skarżyć na świąd, pieczenie i ból. Na skórze alergia może mieć postać wysypki, wyprysków lub miejscowego zapalenia.
W rzadkich przypadkach zdarza się, że objawy są poważniejsze. Może pojawić się przerost dziąseł, zapalenie jamy ustnej, zapalenie warg, a także włóknienie okołoprotezowe. Takie sytuacje mogą doprowadzić nawet do poluzowania śruby wszczepu. Uspokajamy Was jednak – pierwsze objawy nietolerancji zostają zwykle wykrywane na obowiązkowej wizycie kontrolnej po wszczepieniu implantu. Wtedy też podejmowane są działania zaradcze. Naprawdę rzadko więc dochodzi do sytuacji doświadczania takich objawów.
Co robić, gdy implanty zębowe wywołują alergię?
Jeśli dostrzeżemy u siebie takie objawy po zabiegu założenia implantu tytanowego, w pierwszej kolejności należy oczywiście powiadomić lekarza implantologa, u którego wykonywaliśmy zabieg. Wykona on niezbędne badania diagnostyczne i nie dopuści, byśmy mieli dalszy kontakt z substancją uczulającą. Czasem niezbędne jest usunięcie wszczepionego implantu.
Uczulenie na implanty zębowe to sytuacja, której można z powodzeniem uniknąć. W tym celu już na początku leczenia implantologicznego zaleca się wykonanie testów alergicznych. Dzięki temu można wykryć, czy nasze ciało źle toleruje któryś z pierwiastków użytych w stopach tytanu. Do wyboru mamy testy płatkowe ECT oraz testy LTT. Jeśli nie wykażą one reakcji uczuleniowej na żaden składnik, zakładanie implantu zęba wykonanego z tytanu będzie dla nas zupełnie bezpieczne.
Na koniec pragniemy jeszcze raz podkreślić, że ryzyko odrzucenia wszczepu przez organizm jest naprawdę minimalne – nawet jeśli do jego produkcji użyto innych metali. Warto jednak znać i te ryzyko, by podjąć w pełni świadomą decyzję o wyborze materiału implantu. Tym bardziej, że implanty zębowe to rozwiązanie praktycznie na resztę życia.