12 lipca 2022
Czy szczoteczki soniczne są zdrowe dla zębów i dziąseł?
Dzisiaj porozmawiamy sobie o szczoteczkach sonicznych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród pacjentów, ponieważ dzięki wykorzystaniu nowych technologii sprawiają, że oczyszczanie zębów staje się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze – oczywiście o ile technika szczotkowania jest prawidłowa. W naszej wieloletniej praktyce często spotykaliśmy się z pytaniem pacjentów, zzy tego typu szczoteczki są zdrowe dla zębów i dziąseł. Dziś postaramy się przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Spis treści
- Soniczna szczoteczka - sposób działania
- Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektrycznych i zwykłych?
- Wpływ szczoteczek sonicznych na zdrowie jamy ustnej i dziąseł
- Dlaczego warto kupić szczoteczkę soniczną?
Soniczna szczoteczka – sposób działania
Po pierwsze powiedzmy sobie, jak działają szczoteczki soniczne i czym różnią się od pozostałych typów szczoteczek do zębów. Podstawą ich działania jest mechanizm generowania fal dźwiękowych. Ten wprawia włókna końcówki szczoteczki w szybki ruch, który moglibyśmy nazwać wymiatająco-pulsacycjnym. Jak duża jest prędkość poruszania się główki szczoteczki? Od 30 tysięcy do nawet niemal 50 tysięcy ruchów wymiatających na minutę. Takiej prędkości nie jest w stanie osiągnąć żaden człowiek, czyszcząc zęby w tradycyjny sposób. Dzięki temu szczoteczka soniczna wyprzedza konkurencję pod względem staranności oczyszczania powierzchni zębów z zalegającej na nich płytki nazębnej i resztek zjadanych pokarmów.
W tym miejscu należy zauważyć, że większa szybkość poruszania się główki jest jednocześnie bezpieczna dla szkliwa zębów. Pacjenci czasami mają obawy, że na dłuższą metę działanie szczoteczki sonicznej okaże się inwazyjne i spowoduje uszkodzenia szkliwa lub dziąseł. Wyjaśniamy zatem, że tego typu szczoteczki posiadają nieco dłuższe od standardowego, silikonowe włosie, które jest dużo bardziej delikatne dla powierzchni zębów.
Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektrycznych i zwykłych?
Szczoteczki soniczne, elektryczne i manualne łączy jedno i to samo zadanie – jak najdokładniejsze wyczyszczenie zębów. Różni je natomiast dość sporo. Nie tylko wygląd, ale także sposób działania i użytkowania. Każda z nich wymaga bowiem zastosowania innej techniki szczotkowania zębów.
Najprostszym typem jest szczoteczka manualna, niezmiennie bardzo popularna. Zęby myjemy ręcznie, przy użyciu własnej siły. Używając jej, pacjent powinien stosować odpowiednią technikę szczotkowania – wymiatanie i ruch okrężny.
Kolejny wariant to szczoteczka elektryczna. W szczotkowaniu pomaga nam jej silniczek elektryczny, który napędza okrągłą główkę. Jej ruch ma charakter rotacyjno-pulsacyjny i dużo większe częstotliwości, bo około 8 tysięcy 800 ruchów na minutę. W tym przypadku stosujemy technikę mycia zębów opartą na przyłożeniu końcówki myjącej do powierzchni zębów, by jej włosie mogło dokładnie je oczyścić. Główkę szczoteczki przesuwamy następnie na kolejne zęby.
Szczoteczka soniczna to najnowszy rodzaj szczoteczek. Charakteryzuje się podłużną główką. Jej włosie wprawiane jest w ruch dzięki pojawieniu się fal dźwiękowych. Pozwala uzyskać zjawisko kawitacji, dzięki czemu jest jeszcze dokładniejsza. Prawidłowa technika mycia zębów w tym przypadku polega na przyłożeniu włókien szczoteczki do powierzchni zęba pod kątem 45 stopni w kierunku linii dziąseł. Następnie kolejne przesuwamy ją po powierzchni zębów.
Wpływ szczoteczek sonicznych na zdrowie jamy ustnej i dziąseł
Higiena jamy ustnej może być regularna, ale nieprawidłowa. W takim sposób, pomimo systematyczności, zdrowie zębów i dziąseł jest zagrożone rozwojem patogenów, a następnie stanów zapalnych i niszczeniem kości wyrostka zębodołowego. To właśnie z tego względu tak ważny jest wybór właściwej szczoteczki i nauka techniki szczotkowania. W naszym gabinecie stomatologicznym prowadzimy profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej.
Szczoteczki soniczne polecane są w przypadku osób z dziąsłami wrażliwymi. W takiej sytuacji najlepiej jest wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem. Jeśli pacjent będzie stosował prawidłową technikę szczotkowania, dziąsła nie zostaną podrażnione i nie będą krwawić. Wibracje urządzenia można dopasować do własnych potrzeb.
Szczoteczki soniczne dobrze sprawdzają się także w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych oraz wewnętrznych powierzchni zębów od strony języka i podniebienia. Pozwalają uzyskać zjawisko tzw. kawitacji, czyli tworzenia się w trakcie szczotkowania mikropęcherzyków powietrza. Dzieje się tak dzięki osiąganych przez nie wysokiej częstotliwości fal. Mikropęcherzyki przedostają się do miejsc trudno dostępnych, do których nie docierają włókna główki.
Dlaczego warto kupić szczoteczkę soniczną?
Jak widać, korzystanie ze szczoteczki sonicznej jest wygodne, przyjemne i pozwala na jeszcze dokładniejsze dbanie o zęby. Dla porównania: gdy myjemy zęby szczoteczką manualną, wykonujemy maksymalnie kilkaset ruchów w ciągu minuty. Szczoteczki soniczne to kilkadziesiąt tysięcy ruchów w ciągu minuty i to bez użycia naszej siły. Pacjentom, którym zależy na takiej wygodzie, polecamy stosowanie tego najnowszego rodzaju szczoteczek.
Na tym kończymy nasz dzisiejszy odcinek podcastu, żegnam się z Państwem, słyszymy się ponownie już niebawem.