1 kwietnia 2022
Dentofobia
Spis treści
- Jak pokonać strach przed dentystą?
- Okey ale porozmawiajmy czym w ogóle jest dentofobia?
- Jak sobie poradzić z lękiem?
Jak pokonać strach przed dentystą?
Spocone dłonie, napięte mięśnie i przyspieszone bicie serca… tak objawia się strach przed dentystą, nazywany profesjonalnie dentofobią. Opublikowane w „Magazynie Stomatologicznym” badania obrazują nam to szczegółowo na liczbach – lęk tego rodzaju odczuwa 13 procent mężczyzn i ponad 14 procent kobiet. Statystyki ukazały się w 2011 roku, ale od tego czasu mam wrażenie, że niewiele się zmieniło. Również dzisiaj spotykamy wielu pacjentów, którym nie łatwo jest przekroczyć próg gabinetu stomatologicznego.
Okey ale porozmawiajmy czym w ogóle jest dentofobia?
Strach przed dentystą towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. Niegdyś ból w jamie ustnej traktowany był jak wyrok, ponieważ oznaczał konieczność wyrwania bolącego zęba. Nie trzeba dodawać, że w przypadku takiego zabiegu nie stosowano środków znieczulających. Lęk przed dentystą był zatem całkiem uzasadniony.
Zupełnie inne podejście powinniśmy mieć w dzisiejszych czasach. Leczenie nie powoduje bólu, ponieważ stosujemy różne formy znieczulenia,. Dlaczego więc niektórzy pacjenci nadal obawiają się wizyty w gabinecie stomatologicznym? Teoretycznie większość z nas posiada wiedzę, że współczesna stomatologia oferuje przecież wszystko, co jest niezbędne, aby leczenie było bezbolesne. Niestety w praktyce okazuje się, żę to nadal zbyt mała gwarancja by w zwalczyć w niektórych z nas dentofobię.
Paraliżujący lęk przed dentystą został sklasyfikowany jako fobia społeczna. posiada podobnie silne podłoże psychiczne, jak klaustrofobia czy arachnofobia. Najczęściej u jego podstaw leży strach przed bólem i wspomnienia nieprzyjemnych doświadczeń z dzieciństwa. Wielu do dziś drży na myśl o szkolnym stomatologu, kiedy zabiegi rzeczywiście bywały bolesne i niejednokrotnie część z nas słyszała ze “znieczulenie nie będzie konieczne”.
Strach mogą potęgować także inne, drobne kwestie. Przypuśćmy, że spotkaliśmy się z nieprzyjemną atmosferą w gabinecie stomatologicznym. Możemy być pewni, że kolejna wizyta w tym miejscu będzie nacechowana lękiem. Co ciekawe przerażać może nawet sam dźwięk borowania, widok strzykawki ze znieczuleniem, a nawet zapach panujący w gabinecie.
A jak to się ma do dzieci, które boją się dentysty, chociaż nigdy jeszcze u niego nie były? Dzieciaki przejmują lęki, a nawet samo zniechęcenie po przestraszonych rodzicach. Dlatego drodzy rodzice proszę o chwilę uwagi. Wasza postawa, pozytywne nastawienie, wieczorny rytuał wspólnego dbania o higienę a także najzwyklejsza zabawa w dentystę i pacjenta – rozwiewa leki jak za machnięciem zaczarowanej różdżki.
Dentofobii towarzyszą objawy podobne do tych, które występują przy innych fobiach. Wymieńmy je sobie:
- przyspieszone bicie serca,
- nadmierne pocenie się,
- zaburzenia trawienia,
- bóle brzucha,
- biegunka
- problemy ze snem i drżenie mięśni.
Na samą myśl o wizycie u dentysty i potrzebie leczenia stomatologicznego u pacjenta pojawia się zdenerwowanie, które przeradza się w strach i panikę już na kilka dni przed wizytą w gabinecie. Taki paniczny lęk przed dentystą utrudnia podjęcie leczenia, ale także jego przeprowadzenie. Wystarczy sobie wyobrazić, jak trudno wykonać jakikolwiek zabieg u osoby, z którą nie da się współpracować. To dlatego na rozwiązaniu tego problemu zależy nie tylko pacjentom, ale także samym lekarzom.
Jak sobie poradzić z lękiem?
W przełamaniu fobii przed dentystą pomaga wybranie sprawdzonego gabinetu stomatologicznego. Jeśli panuje w nim przyjacielska atmosfera, z pewnością nieco złagodzi zdenerwowanie pacjenta. Jego zaufanie zdobędzie lekarz, który będzie umiał nawiązać z nim sympatyczną relację. A jak wiadomo zaufanie to podstawa każdej dobrej współpracy. Właśnie dlatego w naszym gabinecie dużą wagę przykładamy do wizyt konsultacyjnych. Podczas nich lekarz może przygotować psychicznie pacjenta do leczenia, wyjaśni na czym będzie polegało i zapewnić o jego bezbolesnej formie, rozwiewając wszelkie wątpliwości.
Kolejnym ważnym czynnikiem w pokonywaniu lęków jest wybranie gabinetu, w którym stosowane są nowoczesne metody leczenia. Podczas wieloletniej praktyki zauważyliśmy, że nawet pacjenci pewni bezbolesnego zabiegów, obawiają się bólu i nieprzyjemnego rozpierania w trakcie podania samego znieczulenia, nie mówiąc już o widoku strzykawki. Dlatego z myślą o komforcie naszych pacjentów stosujemy metodę znieczulenia, która nie wzbudza przykrych skojarzeń. Jest to innowacyjne rozwiązanie stomatologiczne – znieczulenie komputerowe przeprowadzane za pomocą urządzenia SleeperOne.
Końcówka znieczulająca w tym wypadku wyglądem przypomina długopis, czyli nie jest to już budząca grozę strzykawka. Ten sposób znieczulania wyróżnia się przede wszystkim brakiem jakiegokolwiek bólu czy dyskomfortu podczas jego aplikowania. Nadal ma formę iniekcji, ale jest ona nieodczuwalna, ponieważ tkanki znieczulane są jeszcze przed ukłuciem. Znieczulenie aplikowane jest z prędkością fizjologiczną pod stałą kontrolą komputera.
Bywa jednak, że dentofobia jest tak duża, że niezbędne okazuje się wsparcie psychologa.. Terapia pomoże przełamać irracjonalne lęki i w konsekwencji pomoże lekarzowi zadbać o zdrowie jamy ustnej pacjent. Dentofobię, tak jak każdą inną fobię, można wyleczyć przy pomocy terapii i w przypadku paranoicznie silnych leków. Zdecydowanie zachęcamy do tego kroku.
Dziękujemy za uwagę i do usłyszenia w kolejnym podcaście.