1 marca 2022
Jak zapobiec próchnicy zębów?
Szacuje się, że aż 98 % Polaków zmaga się próchnicą zębów, a nawet 4 miliony zaniedbuje regularną higienę jamy ustnej. Statystyki mrożą krew w żyłach, dlatego dziś przyjrzymy się temu problemowi. Posłuchajcie, jak powinno wyglądać zapobieganie i prawidłowe leczenie próchnicy zębów.
Spis treści
- Co wywołuje próchnicę zębów?
- Pierwsze objawy próchnicy
- Etapy leczenia próchnicy zębów
- Jak zabezpieczyć zęby przed próchnicą?
Co wywołuje próchnicę zębów?
Czy wiedzieliście, że próchnicą można się zarazić? Jest to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie kwasotwórcze. Do zakażenia może dojść w prosty sposób – na przykład przez pocałunek lub pijąc z tej samej butelki. Dlatego pamiętajmy, aby zadbać o zdrowie zębów całej swojej rodziny.
Jesteśmy narażeni na jej działanie, jeśli jednocześnie występują cztery czynniki. A jakie dokładnie wpływają na rozwój próchnicy?
Po pierwsze – bakterie próchnicogenne, obniżają one pH w płytce nazębnej. poprzez fermentację węglowodanów do kwasów organicznych. Powstałe kwaśne środowisko przyczynia się do rozpuszczania szkliwa i wnikania drobnoustrojów do wnętrza zęba, gdzie sieją dalsze zniszczenia.
Po drugie – duża ilość węglowodanów w codziennej diecie. W szczególności chodzi tu o cukry – glukozę, fruktozę i sacharozę, których największe ilości znajdują się w słodyczach. Są one doskonałą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych.
Kolejny czynnik to podatność tkanek zęba na odwapnienie. Skłonność do choroby wynika z predyspozycji genetycznych. To oznacza, że na rozwój próchnicy jesteśmy narażeni w różnym stopniu.
Ostatni czynnik, który prowadzi do rozwoju próchnicy to zaniedbania w higienie jamy ustnej. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia zębów są nasze “małe grzeszki” – np. częste podjadanie słodkich przekąsek lub nieregularne mycie zębów. Zęby nie psują się zaraz po zjedzenie czegoś słodkiego. Bakterie potrzebują czasu oraz dużej ilości cukrów, aby doszło do rozwoju choroby. Dlatego tak ważne jest częste, dokładne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Pamiętajmy również, że bakterie gromadzą się także na języku.
Pierwsze objawy próchnicy
Mogą one być niedostrzegalne gołym okiem. To dlatego naszych pacjentów zachęcamy do systematycznych wizyt kontrolnych. Dentysta dysponuje dużą wiedzą i odpowiednim sprzętem, dzięki czemu jest w stanie szybko rozpoznać początki choroby.
Próchnica w pierwszej fazie ma postać bardzo małych, jasnych plamek na powierzchni zębów. Plamki te są objawem demineralizacji szkliwa. Za jego osłabienie odpowiedzialne są produkowane przez bakterie wspomniane wcześniej kwasy.
Zapobieganie próchnicy zębów na tym etapie jest stosunkowo proste. Dobre efekty dają zabiegi higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym, a szczególnie bezbolesny zabieg fluoryzacji, który wygląda tak, że na początku oczyszczamy zęby z osadu i kamienia nazębnego – następnie aplikujemy na nie specjalny preparat o dużej zawartości fluoru. Nie bez znaczenia jest także przeprowadzany przez nasz personel instruktaż higieny jamy ustnej. Pozwala on wyeliminować z codziennego dnia niewłaściwe techniki mycia zębów i pomaga wdrożyć poprawne nawyki, dzięki którym pacjent będzie dbał o swoją jamę ustną jeszcze efektywniej.
Etapy leczenia próchnicy zębów
Co się dzieje, gdy pierwsze objawy działania bakterii próchnicotwórczych zostaną przeoczone? Działanie kwasów doprowadzi do większej erozji szkliwa, a następnie jego rozpadu. Tego etapu nie można już odwrócić w sposób bezinwazyjny. Jedynym rozwiązaniem problemu będzie leczenie próchnicy zębów w gabinecie dentystycznym. Stomatolog usunie powstałe zmiany i wypełni ubytki materiałem kompozytowym.
Niestety wiele osób nawet na tym etapie nie zgłasza się do dentysty. Najczęściej dzieje się tak ze strachu przed bólem. Bolesne zabiegi dentystyczne to stereotyp, z którym codziennie się mierzymy. Dziś stosujemy różnego typu znieczulenia, dzięki czemu leczenie jest naprawdę bezbolesne, o czym była mowa we wcześniejszym podcaście.
Ok, a co jeśli dalej będziemy bagatelizować problem?
Konsekwencją jest zaawansowana próchnica, która prowadzi do zapalenia miazgi zębowej i narastającego bólu zęba. Miazga to mocno unerwiona i unaczyniona tkanka, która wypełnia komorę zębową. Ostatecznie do zgłoszenia się na leczenie próchnicy zębów skłaniają pacjentów dolegliwości bólowe. Jednak na tym etapie konieczne jest już leczenie kanałowe, nazywane także leczeniem endodontycznym. Mamy nadzieję, że właśnie komuś wyjaśniliśmy tę enigmatyczną nazwę.
Jak zabezpieczyć zęby przed próchnicą?
Zapobieganie próchnicy zębów, w przeciwieństwie do jej leczenia, jest całkiem proste. Wymaga jedynie naszej dyscypliny w pielęgnowaniu właściwych nawyków. Podstawowe zasady to:
- Mycie zębów i czyszczenie języka co najmniej rano i wieczorem. Szczotkowanie zębów powinno trwać 2 minuty.
- Stosuj płyny do płukania, nici dentystyczne lub szczoteczki międzyzębowe, aby dokładnie wyczyścić trudno dostępne przestrzenie jamy ustnej. A w tym również bardzo pomaga irygator.
- Regularnie umawiaj się na wizyty kontrolne u dentysty i zabiegi higienizacji zębów. Taka profilaktyka powinna mieć miejsce co najmniej raz na pół roku. Zróbcie rachunek sumienia, być może to już najwyższy czas, aby odwiedzić nasz gabinet.
- Wprowadź również zbilansowaną dietę – bogatą w witaminy A, C i D oraz minerały takie jak wapń, fluor i fosfor. Jeszcze raz przypominamy – dobrze jest ograniczyć spożywanie słodyczy, a szczególnie słodkich przekąsek pomiędzy posiłkami.
Mamy nadzieję, że tych kilka rad i ciekawostek pomoże Wam jeszcze lepiej zadbać o zdrowie Waszych zębów. Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia w naszym gabinecie oraz do usłyszenia w kolejnym podcaście.